Руснаците и поляците много по-малко се страхуват от световната финансова криза, отколкото жителите на САЩ, Великобритания и Германия.

Тези данните бяха представени на пресконференция от генералния директор на Общоруския център за изследване на общественото мнение Валерий Фьдоров, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Според проучването, 76% от американците и над 80% от британците и германците са убедени, че днешната криза - дългосрочно явление и не виждат скорошен изход от нея. В същото време в Русия и Полша подобни песимисти са значително по-малко - 63 и 51% съответно. "В условията на днешната криза Източна Европа е полюс на оптимизма", коментира Фьдоров.

Изследването показва, че 31% от руснаците и 46% от поляците са убедени, че настоящата криза няма да продължи дълго, докато само 13% от запитаните в Германия, 14% във Великобритания и 16% в САЩ разделят подобно мнение, вярвайки, че ситуацията в близко бъдеще ще се стабилизира. Според Фьдоров това се обяснява с факта, че Русия през последните години е преживяла цели две кризи. "Ние имаме някакъв имунитет и кризата за нас не е катастрофа", каза той. Анкетираните също така са били помолени за оценят, кое според тях е причинило кризата.

В Русия /62%/ и Германия /57%/ като главна причина посочват неефективната политика на американската администрация при регулирането на финансовите пазари. Британците, американците и поляците също отбелязват недалновидните финансови стратегии на банковите ръководства - съответно 57%, 55% и 38%. Сред останалите причини за кризата американците най-често са посочвали, в сравнение с останалите, големите разходи на държавата за водене на военни действия в горещите точки /28%/, германците - некомпетентността на международните финансови организации /43%/, а поляците - отсъствие на навици за дългосрочно планиране при хората, теглили банкови кредити /36%/.

Поставяйки оценка на ефективността на действията на националните правителства в борбата с кризата, анкетираните от всички страни са били склонни да заявят, че за момента никакви положителни промени не се наблюдават, но очакват, че в близко бъдеще антикризисните мерки ще дадат плодове. Така смятат около половината от всички запитани. На въпросите са отговаряли по 500 души от всяка от петте страни -САЩ, Великобритания, Германия, Русия и Полша.

Източник: БГНЕС