Животът на Ли Чао се променил, след като една вечер се прибрал от работа и заварил любимото си хъски безжизнено на пода.

Той бил съсипан. Кучето ДжоДжо бил хем най-добрият му приятел, хем нещо като негово дете.

За да стане ситуацията дори още по-неприятна, Ло скоро установил, че не може да намери погребално бюро, което да предлага достатъчно адекватни услуги за неговия домашен любимец.

Така мъжът решил да основе собствен бизнес. Понастоящем Ли е част от набираща сила мултимилиардна индустрия, фокусирана върху услуги за домашни любимци в Китай.

Няма официални статистики колко кучета, котки и други домашни любимци живеят в Пекин и останалите части на страната. Но според данните на изложението Pet Fair Asia и Doumin.com, броят на кучетата и котките в Китай е скочил с над 8% през 2019 година, достигайки близо 100 милиона, предава CNN.

Бумът на бизнеса с домашни любимци се дължи на покачващото се благосъстояние в Китай, което позволява на гражданите да отделят средства за неща, носещи им радост.

Но тази тенденция има и тъмна страна. Близо един на всеки пет собственци на домашен любимец в Китай има животно у дома поради нуждата от психологическа подкрепа, сочи проучване. Тов е ръст от близо 20% на годишна база.

По данни на китайското правителство нивата на депресия и тревога се покачват из страната.

По думите на Ли, за него ДжоДжо не е бил само куче - животното е било източник на подкрепа и любов в града, където той живеел без семейство.

„Много хора, които живеят в Пекин, не са оттук. Повечето са млади хора, които просто работят тук. Те са далеч от родните си градове, семейството им не е наоколо”, казва той.

„Хората имат нужда от компания, докато работят здраво”, смята Ли.

Любимци за милиарди

Като много неща в Китай, притежанието на домашен любимец е регулирано от Комунистическата партия.

Преди 1994 година притежаването на куче е било строго забранено в Пекин, тъй като се смятало за „буржоазно забалвение”. Но през последните десетилетия регулацията бавно отпуска хватката си.

Понастоящем в Китай има над 73 млн. собственици на домашни любимци. Така индустрията, която предлага услуги за домашни кучета и котки, възлиза на внушителните 28 млрд. долара.

Значителен дял от тази индустрия е концентриран в столицата Пекин.

„През последните три години, броят на новите зоомагазини в Пекин е скочил с 60%. Сега вече има много видове услуги за домашни любимци, като погребения, грижа, хотели, студия за фотография и прочее”, казва Лили Тиан, редактор на доклада посветен на индустрията.

В Пекин има наличие на екосистема от развити услуги за домашни любимци. Там се намират най-добрите хотели за кучета и котки, като четириногите се радват на дестилирана вода, цветни градини и прочее.

Градът е свидетел на появата на нови студия за фотография на домашни любимци и на фризьорски салони посветени на четириногите.

Жао Сиу, мениджър на пекинския хотел за котки Catsvilla, коментира, че е „невероятно” колко много пари харчат хората за домашните си любимци.

„Индустрията се справя все по-добре. Докато разходите са в рамките на достъпното, всеки с удоволствие харчи пари за своята котка”, казва тя.

Catsvilla е създаден след като шефът на Жао, собственикът на бизнеса Джина Гуо, не могла да намери хотел, където да остави котките си. Така тя започнала свой собствен хотел за котки, които лека-полека се превърнал в бизнес.

Професионални дизайнери са създали всяка една от стаите, има зони за игра, аквариуми с рибки, че дори и частна тоалетна за всяка отделна котка.

„Когато сте привързани към домашните любимци, с удоволствие харчите пари за тях”, казва Жао.

Когато домашните любимци починат, някои собственици харчат над 1000 долара за погребение, предават местните медии.

Четири години след като отворил своя бизнес Joypets Funeral Home, Ли разкрива, че провежда по три погребения седмично.

Котките обичат стопаните си, точно както кучетатаПоради някаква неясна причина съществува твърдение, че кучетата са любящи домашни любимци, докато котките не изпитват никаква привързаност към стопаните си

Той предлага две отделни погребални услуги – по-традиционно и такова за атеисти. Ли помага на опечалените собственици да изберат какво ще стане с останките на домашните любимци, като кремирането е най-предпочитаната опция.

Ли твърди, че не изкарва толкова много пари от бизнеса, но смята, че заема важно място, особено когато собственците на кучета и котки искат да ги изпратят подобаващо.

Психическо здраве

Гуо, собственичката на Catsvilla и погребалният агент Ли са част от хилядите китайци, които виждат в домашните любимци средство за психологическа подкрепа.

Преди да отвори хотела за котки, Гуо е страдала от депресия, като дори се е нуждаела от медикаменти за да може да спи през нощта.

Котките й помогнали да се отърси от депресията. „Сега емоциите й са по-стабилни”, казва служителката Жао.

По света проучванията показват, че животните са ефективен метод за понижаване на стреса и тревогата.

Според официалните данни към края на месец юни тази година, десетки милиони души в Китай страдат от депресия и тревожност. В същото време обществената информираност за менталните проблеми и психическото здраве е на ниско ниво. Има липса на превенция и инициативи, поощряващи търсенето на помощ при такива проблеми, сочи докладът.

Политиките на китайското правителство имат отношение към бума на домашните любимци. Десетилетията на забраната за повече от едно дете в семейството произведе самотни възрастни хора и поколение без братя и сестри.