Щатските индекси вчера възстановиха загубите в ранната сесия, за да затворят с леки повишения, след като стана ясно, че речта на президента на САЩ Барак Обама за финансовата реформа не съдържа неприятни изненади.

Индексът Dow Jones нарасна с около 9 пункта, след като губеше 108 пункта в по-рано през деня. По-широките индекси също отчетоха повишения.

Пазарът отчете рязък спад по-рано през деня на фона на задълбочилите проблеми с дълга на Гърция и опасенията, че Обама ще обяви още ограничения за банките. След като това не се случи, цените на акциите се възстановиха от спада.

Цените получиха тласък и от скока в продажбите на съществуващи жилища в САЩ през миналия месец.

В речта си вчера Обама заяви, че икономиката се възстановява бързо, но напредъкът трябва да се усети по-сериозно сред милионите безработни американци. Речта на Обама беше в подкрепа на усилията му за прокарване на закони, които ще променят финансовите пазари.

В началото на вчерашната сесия инвеститорите бяха наплашени от новините около Гърция. Лихвите по облигациите на страната отново скочиха, след като от Евростат обявиха данни, които показаха, че бюджетният дефицит на Гърция за миналата година дори е по-висок от обявения.

Акциите на строителните компании вчера поскъпнаха, след като стана ясно, че продажбите на съществуващи домове са нараснали с 6.8% за миналия месец след спад от 0.8% през февруари. Продажбите се очакваше да отбележат ръст от 5.2%.

В крайна сметка вчера Dow Jones нарасна с 9.37 пункта, или 0.1%, до 11 134.29 пункта. По-широкият S&P 500 се повиши с 2.73 пункта, или 0.2%, до 1 208.67 пункта, докато технологичният Nasdaq отчете повишение от 14.46 пункта, или 0.6%, до 2 519.07 пункта.

Цените на държавните ценни книжа вчера паднаха. Доходността на 10-годишните облигации нарасна до 3.78% в сравнение с 3.74% в сряда.

Доларът поскъпна спрямо останалите основни валути, докато златото поевтиня.

Цената на суровия петрол нарасна с 2 цента до 83.70 долара за барел на Нюйоркската търговска борса.

От Министерството на труда на САЩ вчера обявиха, че броят на първоначалните молби за помощи при безработица е намалял до 456 000 миналата седмица, след като отчиташе неочаквано през последните седмици. Спадът беше в тона с предварителните очаквания.

Индексът Russell 2000 на по-малките компании нарасна с 8.12 пункта, или 1.1%, до 734.31 пункта.

На европейските пазари британският FTSE 100 падна с 1%, германският DAX се понижи с 1%, а френският CAC-40 загуби 1.3%. Японският Nikkei отчете понижение от 1.3%.