Ще създаде ли САЩ дигитална версия на долара?
Призивите САЩ да създаде дигитален долар се увеличават на фона на информацията, че Китай работи по виртуална версия на националната си валута.
Според Кристофър Джанкарло, бивш председател на борда на директорите на Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ, потребителите на щатския долар страдат от това, че използват аналогова валута в днешния дигитален свят.
Думите на експерта дойдоха по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, предава CNBC.
„Смятам, че си струва да се обмисли”, казва Неа Нарула, директор Инициативи за дигитали валути в Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Коментарите идват, след като стана ясно, че Китай работи по дигитална версия на юана, която може да се появи още през тази година.
Виртуалните валути в наши дни се свързват с блокчейн технологията, но не е задължително един евентуален дигитален долар да разчита на нея.
Виртуалните валути, издадени от централни банки, са друг вариант за подобна политика.
Те обещават трансграничното движение на капитали да става по-лесно и по-ефективно, което ще пресече прането на пари, смята Хенри Арсланиан, ръководител Крипто в PwC.
Джанкарло, който се слави като привърженик на криптовалутите, смята, че САЩ трябва да създадат дигитален долар.
Наскоро той създаде Digital Dollar Foundation заедно с Accenture, като идеята е организацията да работи по рамката на евентуален дигитален долар.
“Ако (доларът) остане аналогова валута, предизвикателствата пред използването ѝ в дигитален свят ще са доста сложни”, добавя той.
Председателят на Федералния резерв Джером Поуел признава, че централната банка на САЩ разглежда възможностите за CBDC (Central bank digital currency, или виртуална валута, издадена от централна банка).
Появата на дигитален долар може да се случи и след 10-15 години, смята Джеф Шумахер, изпълнителен директор на инвестиционната компания 55 Foundry.
„Позицията на долара като глобална резервна валута е много влиятелна и Фед иска да защити тази позиция. Дигитален долар може да създаде волатилност за долара, което в краткосрочан план е нещо нежелано”, добавя той.
По думите му САЩ навярно няма да е сред първите страни с централизирана виртуална валута, но е добре да има подготвена технология, ако някой ден се пристъпи към подобно решение.
Джанкарло има същото мнение. „САЩ няма да са първите и не е нужно, но е нужно да го направи както трябва”, смята той.
Централната банка на Китай обяви, че работи по дигитална версия на юана, но не посочи срок, в който ще пусне технологията.
Някои експерти вярват, че дигитален юан ще помогне на китайската валута да стане международен актив, така че да конкурира щатския долар на това поле.
„В крайна сметка, очаквам дигиталният юан да играе важна стратегическа роля в постоянните усилия на Китай да се превърне в глобална финансова суперсила и да се конкурира с щатския долар като световна резервна валута номер едно”, коментира Гарик Хилман, ръководител Проучвания в Blockchain и изследовател в London School of Economics.
Така например, дигиталният юан може да бъде използван в рамките на китайската инициатива „Един пояс, един път”.
Китай и САЩ не са единствените страни, които обмислят пускането на собствена виртуална валута.
Централните банки на Великобритания, Япония, еврозоната, Швеция и Швейцария изследват съвместно с Банката за международни разплащания потенциалните приложения на подобни валути.
Виртуалните валути, издадени от централни банки, попадат под светлината на прожекторите поради конкуренцията в света на разплащанията, която може да дойде от Китай или дигиталната валута Libra, зад която стои Facebook.
Проектът на социалната мрежа обаче изглежда пред провал, след като регулаторите по света заеха доста скептична позиция относно идеята, а редица големи компании, които първоначално се присъединиха към инициативата, започнаха да се изтеглят от Libra.