Дългоочакваният телефонен разговор между китайския лидер Си Дзинпин и украинския президент Володимир Зеленски в сряда бе посрещнат със скептицизъм от Вашингтон и някои европейски столици по отношение на потенциала му да засили диалога за разрешаване на войната в Украйна.

Това е най-конкретната стъпка, която Китай прави до момента, за да поеме ролята на посредник, за която от месеци намеква, посочва в свой анализ CNN, но акцентира:

„Едночасовият разговор, за който се смята, че е първият между двамата лидери, откакто руските войски нахлуха в Украйна, идва с малко конкретни предложения за това как Китай може да помогне за преодоляване на опустошителната, разтваряна от войната пропаст между двете държави“.

Разговорът идва в момент, в който Пекин е силно фокусиран върху укрепването на връзките с Европа на фона на влошените си отношения със Съединените щати, обясняват пред медията анализатори, което според тях също така подсказва, че в сметките на Китай има повече фактори, от мира в Украйна.

Връзките между Брюксел и Пекин се изостриха още в началото на войната, когато европейските лидери наблюдаваха с ужас как Китай отказва да осъди руската инвазия и вместо това укрепва икономическите и дипломатическите си връзки с Москва. Пекин дори се присъедини към обвиненията на Кремъл, че НАТО разпалва конфликта.

Макрон и Си искат възможно най-бързи преговори между Русия и Украйна Макрон също така е поискал Китай да окаже натиск върху Русия да спазва международните правила за неразпространение на ядрените оръжия


Усилията на Пекин за възстановяване на тези отношения претърпяха сериозен удар по-рано тази седмица, след като китайският първи дипломат в Париж обяви в телевизионно интервю, че бившите съветски държави нямат статут според международното право, което беше възприето като потенциална подкрепа за позицията на Путин, че Украйна трябва да бъде част от Русия.

"Трудно е да се отдели моментът на разговора Си-Зеленски от тези събития", казва Брейн Харт, сътрудник в проекта "Китайска сила" на вашингтонския мозъчен тръст Център за стратегически и международни изследвания, пред CNN. "Си вероятно е избрал момента на разговора, за да потуши страховете в Европа, но все още не е ясно дали това ще помогне много на Пекин. Висшестоящите лица в китайската столица оттеглиха изявленията на посланика си във Франция, но щетите вече бяха нанесени и попречиха на опитите на Пекин да преустанови влошаването на отношенията с голяма част от Европа“.

Кредит на доверие

Зеленски, който в продължение на месеци изразяваше интерес към подобен разговор, посочва още телевизията, го определя като "възможност да използваме политическото влияние на Китай, за да възстановим силата на принципите и правилата, на които трябва да се основава мирът".

Си, от своя страна, обещава, че Китай "няма да седи безучастно" и планира да изпрати специален пратеник, който да придвижи напред комуникацията "с всички страни" в посока на мирните преговори. Пекин предприе подобни стъпките и в други регионални конфликти, включително Афганистан и Сирия, припомнят анализаторите.

Според тях остава неясно какво точно Китай може или се надява да постигне, тъй като Пекин не дава много подробности отвъд назначаването за специален пратеник на Ли Хуей, бивш посланик на Китай в Русия.

Пет извода от срещата в Москва Две неща станаха ясни със сигурност от срещата на Си и Путин - че са на едно мнение по редица въпроси и че не вярват на Съединените щати


Междувременно войната продължава да бушува - Русия не се отказва от незаконно придобитите територии, а Украйна е готова да се бие, докато не възстанови контрола си върху тях.

"Китай има реалистични очаквания за това, което може да постигне, тъй като никой не вярва, че както Русия, така и Украйна са готови да седнат и да разговаря в момента", казва Юн Сун, директор на Китайската програма в мозъчния тръст Stimson Center във Вашингтон.

Вместо това ходът на Китай да се обърне към Зеленски сега може да е по-скоро опит да се възползва от френската подкрепа за ролята си на посредник след неотдавнашното посещение на президента Еманюел Макрон и да спечели евентуални ползи от Европа, смята тя, като добавя:

"За Китай, това че войната няма да приключи скоро, не означава, че не трябва да се възползва от възможността да увеличи дипломатическото си влияние и да засили отношенията си с Европа. Успехът не е гарантиран за всяко посредничество, но полагането на усилия печели на Китай кредит на доверие, а това не е маловажно", казва още тя.

Неутрален играч?

Но близките отношения на Пекин с Москва вече породиха дълбок скептицизъм от страна на западните държави по отношение на потенциалната посредническа роля на Китай.

Саудитска Арабия и Иран - новият важен аспект на сблъсъка САЩ-Китай Лидерите на мюсюлманския свят възстановиха дипломатическите си отношения в Пекин


След нахлуването на руските войски в Украйна Пекин обяви неутралитет, но Си е разговарял с Путин пет пъти - включително два пъти лично, а със Зеленски веднъж, въпреки че двете страни имат дългогодишно партньорство на стратегическо ниво.

Китай също така продължава да провежда военни учения заедно с руските сили, като по-рано този месец министърът на отбраната на страната посети Москва и приветства "все по-укрепващото" доверие между двете столици.

В крайна сметка неясно формулираното "политическо уреждане" на конфликта, предложено от Китай около годишнината от инвазията и повторено от Си пред Зеленски по време на разговора в сряда, посочва CNN, е разглеждано на Запад и в Киев като много по-благоприятно за Русия. То призовава за прекратяване на огъня, но не включва разпоредба, според която Москва първо да изтегли войските си от украинска територия.