Щатските индекси отбелязаха понижение през изминалата седмица, като широкият индекс Standard & Poor's 500 се понижи с най-много от началото на месец март. В основата на силния спад на индексите са притесненията за загуби за банките от ипотечните кредити в резултат на забавянето в сектора на недвижимите имоти.

Спадът на финансовите компании е допринесъл за 28% от понижението на широкия индекс, водено от поевтиняването на акциите на Citigroup Inc., Bank of America Corp. и JPMorgan Chase & Co.

При енергийните компании понижението се водеше от Exxon Mobil Corp., след спада в цената на природния газ до тримесечен минимум.

Притесненията на пазара се засилиха, след като една от водещите инвестиционни банки Bear Stearns Cos. заяви, че ще даде заем от 3.2 млрд. долара на притежаван от тях хеджфонд, за да не фалира. Фондът е изпаднал в затруднение, след като от началото на годината е загубил 20% от активити си.

Това доведе до спекулации на пазара за финансова нестабилност сред фондовете продиктувана от силното забавяне на пазара на имотите и забавянето на ръста на щатската икономика.

В петък индексът S&P 500 се понижи с 19.63 пункта, или 1.3% до ниво от 1 502.56 пункта. За седмицата индексът е загубил 2% от стойността си, което бе и най-голямото му понижение от седмицата приключила на 2 март.

Индексът Dow Jones Industrial Average загуби в петък 185.58 пункта от стойността си, или 1.4 % до ниво от 13 360.26, докато технологичният Nasdaq Composite Index се понижи с 28 пункта, или 1.1% до 2 588.96.

Търговията на нюйоркската фондова борса бе активна, като 10 акции регистрираха понижение срещу всяка с ръст. Собственика си смениха общо 2.6 млрд. акции, което бе най-много от юли 2002 година насам и с 65% повече от среднодневния обем за последните три месеца.