Представители на страните в ЕС ще се срещнат днес в Брюксел, за да обсъдят детайлите в междуправителствените споразумения за еврото. Поговорката “дяволът е в детайлите“ може да се потвърди отново на фона на съобщенията за разногласия между страните.

Надеждите за бърз край на проблемите в еврозоната вчера започнаха да угасват, след като Никола Саркози предприе лична атака срещу Дейвид Камерън на фона на все по-ясните сигнали, че договореното преди седмица споразумение от 26-те страни в Европейския съюз без Великобритания се проваля, пише "Индипендънт", цитиран от "Фокус". Френският президент заяви: „Камерън се държи като твърдоглаво дете с една единствена цел: да защити лондонското Сити.

Британският премиер същевременно започна да провежда разговори с потенциални съюзници в ЕС. Тези стъпки той предприе в опит да избегне изолацията, след като наложи миналата седмица вето на промени в европейските договори, разрешаващи по-тесен фискален съюз между държавите от еврозоната, предаде Ройтерс цитиран от БТА, като се позова на негов говорител.

Британският премиер е разговарял по телефона с трима свои колеги от ЕС - с ирландския Енда Кени във вторник и с чешкия Петър Нечас, и шведския Фредрик Рейнфелд вчера. Камерън уверил събеседниците си, че Великобритания иска новият договор да се окаже успешен, но смята, че без исканите от нея гаранции е било най-добре мерките за спасяване на еврото да бъдат предприети извън рамката на Лисабонския договор.

В същото време Камерън посочи пред депутатите на торите, че и други страни в ЕС вече имат съмнения в плана за създаване на договор извън споразумението на ЕС. Той подчерта: „Голям брой страни все още не са наясно какво се иска от тях да подпишат”.

Междувременно премиерът на Швеция обяви, че не е сигурен, че Стокхолм ще подпише европейския договор за бюджетна и фискална дисциплина. Страната е извън еврозоната, но е сред деветте, които първоначално казаха, че подкрепят инициативата след консултиране с националните парламенти.

Чешкото правителство също продължава с предпазливата си позиция. Във вторник премиерът Петер Нечас заяви, че също иска да види подробностите на бъдещия договор, преди да се ангажира с него.

Позицията на България

Вчера парламентарната група на ГЕРБ предложи на Народното събрание да започнат нов кръг от консултации за вътрешния пакт за финансова стабилност за промяна в Конституцията. Tова заяви на брифинг в парламента председателят на парламентарната правна комисия и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова, предаде „Фокус”.

Консултациите за вътрешния пакт за финансова стабилност ще бъдат с участието на вицепремиера Симеон Дянков и ръководството на ГЕРБ. „Тази тема е изключително важна за българските граждани и за финансовата стабилност на българската държава. За интересите на българските граждани трябва да се опитаме в българския парламент да постигнем съгласие.

Ако успеем да постигнем консенсус по тази тема и подкрепа, това ще е много силна позицията за българското правителство преди продължаване на разговорите и преговорите за подписване на международно споразумение, за което се говори на срещата на 9 декември на Европейския съвет”, заяви Искра Фидосова. „В този Пакт за финансова стабилност за промени в Конституцията сме записали текст, с който законите, с които се установяват нови видове данъци върху доходите или печалбите или се променят данъчните ставки на съществуващите закони, включително корпоративния данък, може да стане само с квалифицирано мнозинство от 2/3.Това ще гарантира интересите както на българските граждани, така и на българския бизнес и ще даде по-сериозна възможност и позиция да защитим и отстоим нашите интереси”, заяви Фидосова.

България няма ангажимент за допълнителни вноски в МВФ по Европейския механизъм за стабилност и правителството няма да допусне данъците да ни бъдат налагани отвън, заяви и министърът на външните работи Николай Младенов. Той разясни на депутатите българската позиция на провелия се миналата седмица в Брюксел Европейски съвет, на който се обсъди да се предоставят нови 200 млрд. евро в МВФ за спасяване на еврозоната.

Младенов уточни, че България не е договаряща се страна по Европейския механизъм за стабилност, който е валиден само за еврозоната. И добави, че страната ни няма задължение и не възнамерява да предостави допълнителни финансови ресурси на МВФ. Това ще направят с около 150 млрд. евро страните от еврозоната и още 4-5 държави извън нея, но членки на ЕС - Швеция, Дания Чехия и Полша, с около 50 млрд. евро.