След малко повече от 30 години населението на света ще е нараснало с 2.5 милиарда долара, което е еквивалентът на удвояване на населението на Китай или Индия.

Според Института за световните ресурси, увеличаващото се население ще доведе не само до безпрецедентно търсене на стоки и услуги, но и ще постави бизнеса под сериозен натиск.

Това се дължи осовно на средната класа в световен мащаб, която се очаква да се увеличи с 3 милиарда души (10 пъти, колкото населението на САЩ) в 20-годишен период.

Анализатори определят настоящите бизнес модели като “изискващи прекалено много ресурси и прекалено разточителни“, за да задоволяват бъдещото търсене и да се вписват в рамките на екологичните граници на планетата. Ако компаниите не могат да ограничат потреблението си на ресурси, те няма да продължават да съществуват, пише CNBC.

Някои от най-големите компании в света, като Apple и General Motors, реагираха, като се присъединиха към инциативата RE100, посветена на възобновяемите енергийни източници.

Въпреки това, ако настоящото ниво на влошаване на състоянието на околната среда продължи, това ще постави под риск икономическата и човешката сигурност.

Африка е изложена на най-голяма опасност.

Континентът е изправен пред толкова огромно увеличение на населението до края на 21-и век, че то ще съставлява 36% от световното население.

Западни неправителствени организации и правителства смятат, че този бум на населението ще има отрицателен ефект върху сигурността по отношение на храната и водата на континента.

Активисти обаче твърдят, че Африка разполага с ресурсите да издържа своите 2 милиарда население и че опасенията на Европа и САЩ се дължат на желанието тези ресурси да бъдат запазени за собственото им население.

Ако Африка има нужда от решение, то се нарича демографски дивидент – бързият ръст на населението създава млада работна сила, която движи икономическия растеж.

Европа и САЩ обаче, които в началото на века са потреблявали 80% от световните ресурси, имат необходимост да се ориентират към кръгова икономика, където материалите се използват отново, вместо да се похабяват, заедно с икономика на споделянето.

Предвид факта, че така нареченият голям бизнес е под заплаха, потреблението на природни ресурси и ръста на населението вероятно много скоро ще бъдат сред основните приоритети на световните лидери.