Световната банка понижи сериозно прогнозите си за ръст за световната икономика вчера, като настоящите й очаквания са за повишение от 2.4% спрямо досегашните очаквания за 2.9%.

Като основни причини за забавянето от институцията посочват ниските цени на суровините, които ще засегнат ръста на развиващите се икономики, както и застаряващото население. Ниска активност се прогнозира за развитите икономики като САЩ и Япония.

Вижте още: България готова да действа, ако стрестестовете покажат проблеми

„Слабият ръст е основната причина защо политиките на централните банки трябва да са насочени към стимулиране на икономическия ръст и справяне с бедността“, според Джим Йонг Кинг, ръководител на Световната банка.

От банката призовават за повишение на инвестициите в инфраструктура, технологии и човешки капитал.

Около половината от забавянето на прогнозата се отнася до развиващите се и развити икономики, които са тежко зависими от износа на петрол, както и до останалите суровинозависими икономики.

Занижена бе и прогнозата на развиващите се страни до 3.5% спрямо предходните очаквания за 4.1%.

Икономиките на Русия и Бразилия се очаква да се свият с 1.2% и 4% през тази година, което е далеч по-лошо от прогнозите в началото на годината.

Прогнозата за ръста на икономиката на Китай бе запазена при ниво от 6.7% през тази година, но това би било леко под миналогодишния ръст на икономиката на страната.

Развитите икономики се очаква да нараснат с 1.7%, което също бе под прогнозите от началото на годината за повишение от 2.2%.

Ръстът на щатската икономика бе ревизиран до 1.9% през тази година спрямо очакваните 2.7% в началото на годината. През първите три месеца на годината най-голямата световна икономика отбеляза повишение от 0.8%.