Технологичните компании се превръщат в кошмар за университетите
Щатските технологични гиганти правят „почти невъзможно” образователни институции като University of Cambridge да намерят квалифицирани кадри, които да преподават по дисциплини като изкуствен интелект.
Това посочва Стив Иънг, преподавател в Cambridge, които в миналото е продал основани от него компании на Microsoft, Google и Apple.
Иънг, популярен изследовател на технологиите за гласово разпознаване, посочва пред Ne York Times, че старите и известни висши учебни училища не могат да се съревновават с огромните заплати, които дават технологичните компании за кадърни специалисти. Някои учени получават предложения с годишни заплати надхвърлящи 1 млн. долара.
Резултатът от всичко това е, че следващото поколение студенти по компютърни науки в Cambridge вероятно ще бъде по-ниско образовано от преходното. Това може да има някои доста сериозни последствия, смята Иънг.
Amazon, Microsoft и Apple имат офиси в близост до University of Cambridge. Те постоянно търсят нови таланти за проучвания в сферата на изкуствения интелект, както и студенти, които могат да помогнат в работата.
„На най-добрите кадри се предлагат огромни суми пари за да работя за тези технологични компании”, казва Стивън Кейв, директор на Centre for the Future of Intelligence към University of Cambridge, цитиран от Business Insider.
По думите му, съвсем разбираемо е защо всички искат да работят за големите компании.
Но в същото време, той се надява, че ще се намерят достатъчно кадърни младежи, които ще предпочетат да работят в университетските структури с цел постигане на открития, които могат да променят живота на Земята.