Тежка криза започва да тресе и Азия. Втората икономика в света - китайската, отбеляза ръст на инфлацията, невиждан от 3 години насам. Назряват и бунтове като в арабския свят.

По данни на ООН за последната година цените на храните по света са се увеличили с 37 процента. А най-рязко увеличението е било в Азия. От началото на годината 64 млн. азиатци са заживели под прага на бедността.

Най-силната икономика на континента - Китай, отбеляза инфлация за май от 5 процента и половина, а прогнозата за юни е 6 на сто. За миналия месец, храните там са поскъпнали с близо 20 процента, а останалите стоки - с около 3 процента.

Така например месарница в Пекин с тревога отбелязва, че клиентите й намаляват, защото килограм свинско се продава с 40 процента по-скъпо, в сравнение с миналата година. "Всички цени се вдигат. Хората се ограничават и ядат по-малко месо. Ако поевтинее, пак ще започнат да купуват", смята месарката Лоу Гор Лии.

И за семействата във Виетнам става все по-трудно да сложат храна на масата. Все повече домакинства се лишават от едно от храненията през деня.

"На ден изкарвам между 50 и 100 виентамски донги, което е не повече от 5 долара. Това са всичките пари, с които семейството ми се изхранва. Гледам да готвя по-обикновени ястия, все по-рядко разнообразни", разказа Во Ти Куан - жителка на град Хо Чи Мин.

Според световните икономически анализи това не е краткотрайно явление, а тенденция. Зачестяват и гражданските бунтове в Китай срещу недоимъка. Точно както се случи с революциите в Арабската пролет.

Властите в Китай обаче не бързат да се притесняват, защото винаги могат да ограничат износа, докато страдащият вътрешен пазар се успокои.

А ако се стигне дотам, това ще доведе до нов скок на цените на храните по света.

Източник: бТВ