Северна Корея ще се модернизира по китайски модел
Северна Корея укрепва отношенията си с Китай в навечерието по предаването на властта в КНДР от Ким Чен Ир на своя син. На границата си с Китай страната ще създаде две специални икономически зони (СИЗ). Анализатори определиха действията като опит за икономически реформи в духа на китайските промени през 80-те години, пише РБК daily.
„Страните ще развиват две икономически зони, които ще се намират под правителствено управление, ще действат на основата на предприятие и ще запазят пазарно ориентиран характер", цитират от FT указът на Министерството на търговията на КНР, който бе публикуван през миналата седмица.
Първата СИЗ ще се появи на севернокорейските острови Хвангумпен и Вихва на река Ялудзян. Вторият проект ще се издигне във вече съществуващата особена икономическа зона - град Расон. Той, в частност, предвижда модернизация на железния път от Китай и на местното пристанище, изграждане на циментен завод и прокарване на енергийна инфраструктура.
Макар Китай да се смята за близък съюзник на Северна Корея, отношенията между двете страни не винаги са вървели по мед и масло. Пхенян се стреми да ограничи икономическото и политическо влияние на съседа си на своята територия. На свой ред Пекин държи да контролира пряко двустранните икономически проекти, с участието на частен китайски капитал. Показателна тук е съдбата на СИЗ Синъйджу на границата между КНДР и КНР, изградена в началото на този век. Севернокорейците сложиха начело на зоната един от най-богатите в Китай бизнесмени - Ян Биня.
Предприемачът бе арестуван през 2003 г. от китайските органи на реда. Той бе осъден на 18 години затвор заради обвинения по куп икономически престъпления, включително за укриване на данъци и подкупи. От външно министерство на Китай заявиха, че делото има изцяло икономически характер, но анализатори са уверени, че по този начина Пекин изрази несъгласието си срещу взетите без консултации с Китай решения на Пхенян по развитието на СИЗ.
Ким Чен Ир се готви да предаде властта на своя син Ким Чен Ун и е принуден да бъде сговорчив. „Вероятно политическата далновидност е надделяла над страховете на Северна Корея от растящото икономическо влияние на Китай на своята територия", смята аналитикът на IHS Global Insight Жан Сянфан.
„Напоследък Северна Корея проявява интерес към икономически реформи по китайски. През последните две-три години Ким Чен Ир посети Китай неколкократно", каза експертът на Лондонското училище по икономика Кент Дан. „Северна Корея може да използва китайски капитал в подкрепа на остарелите икономически мощности, след като самите китайци насочиха преди 30 години в тази посока капитал на своите съотечественици в Хонконг и Тайван. В Манджурия днес живеят много корейци, които могат да се използват за работна сила в СИЗ. Колкото до китайците, то те се интересуват от полезните изкопаеми на Северна Корея".
„Северна Корея се отвори за чужд капитал през последните години и като резултат от това по границите на страната паразитират предприятия - еднодневки, валутни спекуланти и мошеници. Това не се нрави на властта, но пък и не могат да кажат „не" на китайските инвеститори. А последните са жизненонеобходими за режима, защото злощастните отношения на Пхенян със Сеул намаляват потока инвестиции от Южна Корея, а и средствата от Китай се дават при далеч по-облекчени условия", поясни политологът от Нотингамския университет в гр. Нинбо Сергей Радченко.
Той посочи също така, че и самата КНР има сои интереси от подобна „благотворителност". Китайските власти се стремят да подсилят икономически Северна Корея, за да избегнат свалянето на режима и последващо сливане с Южна Корея. „Това би било в разрез с водената от Поднебесното царство международна политика в Източна Азия", подчерта Радченко.
В КНДР действа и СИЗ Кесон, в която са привлечени капитали от Южна Корея. Официален Сеул не веднъж е подчертавал, че севернокорейският пазар има малка стойност в икономическо отношение, но се надяват така да „посеят семената на пазарните реформи" на Север. Западни анализатори подчертават, че повечето севернокорейци дори и не подозират, че на територията им дейност развиват южнокорейски фабрики.