Индексът на цените на храните на ООН се понижава за пети пореден месец в знак, че един от основните фактори за ръста на инфлацията по света може да отслабне.

Индексът падна до 138 пункта през август и сега е по-нисък, отколкото беше преди нахлуването на Русия в Украйна, показват данните на Организацията на ООН по прехрана и земеделие, цитирани от BBC. И двете страни са водещи износители на земеделски култури, включително слънчогледово масло, царевица и пшеница.

Споразумението за повторно отваряне на украинските пристанища, сключено през юли тази година с посредничеството на ООН, е намалило цените на зърнените култури и растителното масло, отбелязват от организацията. Това означава, че повече доставки са успели да достигнат международните пазари.

Зърнените култури са "основният двигател" на тазгодишния растеж на цените на храните, но, според Ерин Колиър от Организацията на ООН по прехрана и земеделие, доставките сега се увеличават най-вече заради добрата реколта, особено в Канада, САЩ и Русия, които са големи износители на пшеница.

Облекчаването на ограниченията за износ е помогнало за намаляване на цените на захарта и олиото, а по-слабото търсене на определени продукти е оказало натиск върху цените на месото и млечните продукти, добавя Колиър.

Цената на храните е една от най-големите причини за инфлацията по света.

Еврозоната отчете инфлация на годишна база от 9.1% през август, като енергията има най-голям принос с увеличение от 38.3%, но непреработената храна е следваща с 10.9%. Последните данни за инфлацията в Обединеното кралство и САЩ рисуват подобна картина.

Германия сваля цената на енергията с данъци върху свръхпечалбите Правителството на Германия ще използва приходите от данъците върху свръхпечалбите на компаниите, възползващи се от енергийната криза, за да намали крайните потребителски цени на газа, петрола и въглищата


„Нарастващият риск от рецесия засили опасенията, че търсенето на храни като царевица, месо, растителни масла и други продукти ще спадне“, смята анализаторът на ED&F Man Кона Хак.

Въпреки това, поради продължаващите проблеми с веригата за доставки и времето, необходимо за промяна на цените, тя прогнозира, че не всички страни ще усетят ползата от тези по-ниски цени веднага.

Глобалният индекс на цените на храните падна рязко от рекордния връх през март от 159,7, пункта, но остава с 10 пункта над нивото, на което беше преди година.

Тази седмица министърът на земеделието на Украйна Микола Солски предупреди, че предстоящата реколта ще пострада заради войната. Площите за засаждане на пшеница и ечемик за догодина пък се очаква да намалеят поне с 20% заради руската инвазия. Украинският аграрен съвет също предупреди, че липсата на средства ще намали производството.

Ерин Колиър от ООН коментира пред BBC, че дори след последния спад на световните цени на храните от последните месеци, те остават по-високи, отколкото по време на пика през 2011 г.

„В момента има много фактори, които все още поддържат цените високи. Сред тях са рязко нарастващите цени на енергията, торовете, които остават много скъпи за фермерите, както и несигурността на доставките“, казва тя.

По думите ѝ, въпреки отварянето на някои украински пристанища, ситуацията остава несигурна, а обемите на търговия през Черно море все още са много малки.