Facebook и други технологични компании предупредиха, че поверителността на личните данни на потребителите е застрашена в Австралия, поради нов закон, който дава право на правителствените агенции да изискват достъп до криптирани услуги за комуникация, като iMessage и WhatsApp.

Законът бе приет от правителството на страната вчера. Властите посочват, че новите мерки ще помогнат на полицията и службите за сигурност да пресичат сериозни престъпления, като терористични актове или насилие над деца.

Технологичните компании и гражданските организации обаче не са на това мение, посочвайки, че новите правила представляват опасност, която може да засегне бизнеса и потребителите.

Това ще има „последици с широк обхват” за поверителността и сигурността на криптирани платформи като WhatsApp и Google, както и за производители на устройства като Apple, Microsoft и Samsung, казва говорителят на Facebook Бен Макконъги, пред CNN.

Digital Industry Group (DIGI), технологична асоциация, посочва, че законът надига „възможност за създаването на систематична слабост, която поставя под риск сигурността на данните на австралийците”.

Противниците на новите мерки казват, че това ще поастви обикновените потребители в опасност, като дори може да се окаже,че големите технологични фирми няма да искат да правят бизнес в Австралия.

„Рисковано е, когато правителството поставя интересите на разследващите над сигурността на всеки, коитоизползва интернет и мобилни телефони”, казва Даниел Вайцнер, директор проучвания на интернет политики към Massachusetts Institute of Technology, предава Australian Broadcasting Corporation (ABC).

По думите му, технологичните компании могат да започнат да заобикалят Австралия, поради изискването, което на практика означава да отслабят сигурността си.

Apple публикуваха 7 страници с критика към новите правила още през октомври, посочвайки, че подкрепят криптирането на комуникацията като борба против криминалните активности.

Компанията предупреждава, че законът може да отслаби киберсигурността в Австралия и да позволи злоупотреби поради липса на надзор.

Съветникът по национална сигурност на Австралия, Алистър Макгибън, коментира ден преди приемането на новите правила, че те ще възстановят възможностите на разследващите.

Какво мислят българските технологични лидери за GDPR?Форумът

„През последните няколко години те бяха... слепи и глухи поради криптирането, което използват модерните технологии”, казва той в интервю за ABC.

По думите на Даниел Вайцнер, тези които искат да прикрият комуникацията ще продължат да го правят, въпреки новите правила.

Властите в САЩ също оказват натиск за приемането на подобен закон, който да задължи компаниите да дават достъп до криптираните услуги.

Казусът бе изваден на масата през 2016 година, след като Apple оказаха да дадат достъп на ФБР до iPhone-a на терорист.