Метицилин-резистентен стафилокок (МРС). Така се нарича супербактерията, която почти отнела живота на холандското момиченце Евелин ван ден Хьовал.

То страдало от вродена сърдечна малформация и за да я спасят, трябвало да бъде оперирана. Но когато баща й, свиневъдът Ерин ван ден Хьовал, я откарал в болница през 2003 г., му съобщили трагична новина.

Момиченцето било носител на МРС - микроб, резистентен на антибиотиците, което правело невъзможна хирургическата интервенция, пише ВВС.

Ерик установил, че именно животните във фермата му предали МРС на детето. Така открил опасностите от използването на антибиотиците в животновъдството.

Масовото използване на антибиотици във фермите, които снабдяват месната индустрия, се превърна в истински глобален здравен проблем.

За какво се използват?

Тези лекарства се употребяват ежедневно, защото поддържат животните здрави и намаляват цената на месото. Но злоупотребите създават проблеми, като този при семейството на Ерик. Смята се, че до 2050 г. десет милиона души в света може да умират всяка година заради микроорганизми, резистентни на антибиотиците.

„Това промени моя живот и живота на цялото ми семейство“, спомня си животновъдът.

Тогава започва революция, която в крайна сметка променя храненето в родината му. Животновъдът Герберт Достерлакен разказва, че историята на Ерик и дъщеря му накарала колегите му в цялата страна да разберат, че трябва да направят нещо.

Достерлакен събрал група животновъди и ветеринари, за да потърсят начини да поддържат свинете здрави, без да използват антибиотици. Започнали да разделят свинете на четири хигиенни зони, за да спрат разпространението на бактериите. Така затруднили движението на МРС.

„Когато намалихме антибиотиците, понижихме резистентността на животните и това оказа влияние върху общественото здраве“, обяснява експертът по антибиотици Яп Вагенар. Достерлакен и групата му от пионери бързо си дали сметка за положителните последици от новия начин за отглеждане на свинете.

Резултатите, по собствените му думи, били „по-ниска смъртност и по-добра продукция“.

Успехът му не останал незабелязан от властите, които започнали да насърчават същия здравен метод във всички ферми.

Огромен спад

Цифрите показват, че използването на антибиотици в хранителната индустрия в цяла Холандия е намаляло с 65%. Спад, с който Ерик ван ден Хьомал и Герберт Достерлакен могат да се гордеят.

„Ерик и Герберт имаха много важна роля, защото бяха първите, които показаха на колегите си животновъди как може да се намали използването на антибиотици във фермата“, казва д-р Вагенар.

Няколко години по-късно историята има щастлив финал. Малката Евелин оцеляла и днес е на 16 години.

Тя е здрава и МРС е само тъжен спомен, чиято история допринася за подобряването на общественото здраве в Холандия.