В изолация заради разкопчано копче и в килия 2x3. Как живее Алексей Навални
Реплика на затворническата килия с размери два на три метра, в която е държан критикът на Кремъл Алексей Навални е изложена в Нидерландия като част от изложба, озаглавена "Заглушени" и посветена на политическите затворници през вековете, съобщава Reuters.
Навални беше арестуван на летището след завръщането си в Москва през 2021 г. и от тогава е държан в изолация в наказателна колония, където излежава деветгодишна присъда.
"Той е лишен от телефонни разговори или срещи със семейството си, или с когото и да било, с изключение на адвокатите му", заяви говорителката на Навални Кира Ярмиш, която присъства на откриването на изложбата в музея "Слот Лувестейн".
Тя заяви, че условията в затвора на Навални са тежки дори по стандартите на авторитарно управление.
През януари, след като седмици наред е имал треска, на Навални не е било позволено да посети лекар по свой избор.
В килията му няма вентилация или топла вода и той е държан в изолация за дълги периоди от време, допълва тя.
"В момента той е в такава наказателна килия и причините, поради които са го поставили там, са например, че е разкопчал горното копче на ризата си", допълва говорителката.
На Навални не е позволено да притежава лични вещи освен една книга, чаша и четка за зъби.
На фона на репресиите на руските власти срещу опозицията много от най-изтъкнатите съюзници на Навални напуснаха Русия, за да избегнат арести и изпращане в затвор. Самата Ярмиш е включена в черния списък и е заплашена от незабавен арест, ако се бъде заловена на руска територия.
Посланието на Идеята за филма се дължи на българския журналист Христо Грозев
Директорът на музея, който организира изложбата, заяви, че условията за затворниците, държани в килиите на холандския замък от 14-и век на ветровития бряг на река Маас, най-вероятно са били по-добри от тези на Навални днес.
Той даде пример с холандския мислител Хуго де Гроот, който е осъден на доживотен затвор и е държан там до бягството си през 1621 г. в сандък, използван за пренасяне на книги.
"Сигурно е било студено, но той е можел да чете колкото си иска, а в килията с него са били жена му, детето и прислужницата", каза директорът по време на откриването на изложбата, която ще продължи до февруари 2024 г.