Повече от 40 развиващи се държави в последно време са сондирали мнението на служители в ООН за разработване на свои програми за атомна енергетика, пише вестник "Вашингтон пост". Този интерес към атомната енергия в много страни от цял свят - от Персийския залив до Латинска Америка - притеснява експертите по разпространение на ядрените оръжия. Според тях развитието на този тип енергия може в някои държави да подпомогне създаването на ядрен арсенал.

Една от основните причини за засилените сондажи е икономическа и е свързана с нарастващите цени на горивата, коментира американският вестник. Страните в Близкия изток обаче, като Кувейт, Саудитска Арабия и ОАЕ, които имат големи запаси от петрол и природен газ, инвестират в атомната енергетика, отчасти обезпокоени от евентуална надпревара във въоръжаването в региона, допълва БНР.

"Загрижени сме, че някои държави правят опити да поемат по пътя на ядреното въоръжаване като отговор на дейността на Иран", цитира вестникът становището на висш американски правителствен служител, пожелал да остане анонимен.

Поне половин дузина държави са заявили през последните четири години, че планират конкретно да започнат обогатяване на ядрено гориво, което, от своя страна, ще доведе до разширяване на световната търговия с плутоний и обогатен уран.

Снимка: БГНЕС/ЕРА