Великобритания няма да "мигне" първа в търговските преговори Европейския съюз и не се страхува от брекзит без споразумение в края на годината. Това заяви главният преговарящ от страна на Лондон Дейвид Фрост, цитиран от Ройтерс.

Великобритания формално напусна Съюза на 31 януари, но все още не е постигнат почти никакъв напредък за бъдещите взаимоотношения между Лондон и Брюксел след изтичането на преходния период в края на декември.

"Ние наследихме едно правителство и един преговорен екип, които бяха отстъпвали много пъти и бяха се поддали на "блъфове" в критични моменти. Точно затова ЕС свикна да не приема думата ни насериозно", заявява Фрост.

"Това, което се опитваме да постигнем тази година, е да ги накараме да разберат, че ще отстояваме позициите си до край", допълва той.

Във вторник следващата седмица предстои възобновяването на преговорите, но засега по тях няма никакъв напредък, най-вече заради настояването на Великобритания да запази пълен контрол върху правилата за държавна помощ и за квотите за риболов.

Аргументът на Лондон е, че ЕС умишлено бави преговорите и все още не е осъзнал, че Великобритания вече е напълно самостоятелна държава.

"Ние няма да допуснем да се превърнем в обслужваща държава. Няма да допуснем компромис с контрола върху нашето собствено законодателство. И също така няма да приемем ограничения, които ни налагат да вършим нещата по начина, по който го прави ЕС. Това означава независимостта, за която гласуваха британците и тя ще стане реалност в края на годината, независимо от последствията", категоричен е Дейвид Фрост.

Основните опасения на ЕС са свързани с това, че Великобритания може да се опита да подсили конкурентоспособността си в определени сектори след брекзит, осигурявайки им целева подкрепа от държавния бюджет.

Великобритания: Не искаме нискоквалифицирани работници от ЕС Нашата нова имиграционна система ще затвори кранчето за нискоквалифицираната работна ръка, заяви британският вътрешен министър Прити Пател


"Все повече се засилва убеждението, че сред представителите на британското правителство идеологията започва да надделява над прагматизма. Ако Великобритания наистина иска да "скочи в пропастта", водена от идеологически аргументи, ЕС не би могъл да я спре", заявява анонимен европейски дипломат, цитиран от Ройтерс.

Той обаче смята, че ако реализмът и прагматичните съображения бъдат сложени отново на масата на преговорите, все още може да бъде постигнато споразумение.

Фрост обаче предупреди, че страната му вече има готов план за действие, ако се стигне до брекзит без сделка.

"Изобщо не сме уплашени от подобно развитие на нещата. Ако можем да постигнем споразумение като това, което Канада договори с ЕС, ще бъде чудесно. Ако не, ще имаме взаимоотношения с Общността, подобни на Австралия, за което също сме напълно подготвени", казва още британският главен преговарящ.