Според резултатите от преброяването на бюлетините от парламентарните избори в Гърция към 22:10 часа партията победител, консервативната Нова демокрация, ще изпрати 131 депутати в парламента, предаде агенция АНА.

Известните до момента данни сочат, че Нова демокрация е спечелила 30.37% от гласовете. Сириза има 26.16%, или 69 депутати в парламента. Трети са ПАСОК с 12.72%, което означава 34 мандата в 300-местния парламент.

Независими гърци е със 7.45% и 20 депутати. Златна зора също влиза в парламента с 18 свои представители, след като получи 6.96% от гласовете. Демократичната левица има 6.04%, или 16 места, а Комунистическата партия на Гърция 4.45% и 12 места в парламента.

Извън парламента остават Лаос с 1.57%, Свободно движение с 0.39%, Зелената партия с 0.80% и Обновление на Гърция с 1.52%.

Въпреки това тези резултати не могат да бъдат приети за крайни и могат да се променят до окончателното преброяване, което вероятно ще стане ясно на 18 юни.

Лидерът на гръцката социалистическа партия ПАСОК Евангелос Венизелос предложи да бъде съставено правителство на националното единство от четири партии, съобщиха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС. Нова демокрация и ПАСОК биха могли да съставят правителство, отбелязва АП.

Но социалистическият лидер Венизелос предложи вместо провеждането на предвидените от конституцията три кръга на преговори между лидерите на политическите партии за сформиране на коалиционен кабинет, президентът Каролос Папуляс още утре да мине на втория етап и да свика съвещание на лидерите на парламентарните партии.

На тази среща би могло да се постигне споразумение за коалиционно правителство на националното единство, в което да участват Нова демокрация, ПАСОК, СИРИЗА и Демократичната левица, заяви Венизелос.

До нови предсрочни избори се стигна, след като при предишния вот на 6 май не беше сформирано правителство.

В 300-членния парламент тогава влязоха седем партии - Нова демокрация, Коалицията на радикалната левица СИРИЗА, ПАСОК, "Независими гърци", Гръцката комунистическа партия (ККЕ), крайнодясната "Златна зора" и Демократичната левица.

Нито една политическа формация обаче не получи достатъчно депутатски места, за да управлява самостоятелно. Опитите за сформиране на коалиционен кабинет се провалиха, а парламентът заседава само един ден, преди да бъде разпуснат и да бъдат насрочени нови избори.

Назначено беше служебно правителство начело с Панайотис Пикраменос.

Изразените от гърците предпочитания уплашиха европейските партньори на Атина и открито се заговори за излизане на Гърция от еврозоната, отбелязва БТА.

Парламентарните избори са приемани от мнозина като своеобразен референдум за това дали страната да остане в еврозоната.