Япония започва да изпуска радиоактивна вода от Фукушима в океана
Япония се готви да започне да изпуска обработена радиоактивна вода в океана, след като ядреният надзорен орган на ООН одобри спорен план 12 години след аварията в АЕЦ "Фукушима".
Планът за изпускане на пречистена отпадъчна вода се разработва от години, като през 2019 г. министърът на околната среда заяви, че "няма други възможности", тъй като мястото за задържане на замърсения материал е на изчерпване, припомня CNN.
Рафаел Гроси, ръководител на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), пристигна в Япония във вторник, за да посети Фукушима и да представи на министър-председателя Фумио Кишида прегледа на безопасността на органа на ООН.
Но одобрението на ООН не допринесе за успокояване на разтревожените жители на съседните държави и на местните рибари, които все още усещат последиците от бедствието през 2011 г.
Някои се усъмниха в констатациите на МААЕ, като наскоро Китай заяви, че оценката на групата "не е доказателство за законността и легитимността" на изпускането на отпадъчни води от Фукушима.
Защо се действа така
Опустошителното земетресение и цунами през 2011 г. повредиха системите за електроснабдяване и охлаждане на атомната електроцентрала "Фукушима", което доведе до прегряване на ядрата на реакторите и замърсяване на водата в централата с високо радиоактивен материал.
Оттогава насам се изпомпва нова вода, за да се охладят остатъците от гориво в реакторите.
Същевременно са се появили течове на подпочвена и дъждовна вода, което е довело до образуването на още радиоактивни отпадъчни води, които сега трябва да се съхраняват и пречистват.
Държавната електрическа компания Tokyo Electric Power Company (TEPCO) е построила над 1000 огромни резервоара, за да събере 1,32 милиона метрични тона отпадъчни води - достатъчно, за да се напълнят повече от 500 олимпийски басейна.
Но пространството бързо се изчерпва.
Компанията твърди, че изграждането на повече резервоари не е възможно и че трябва да освободи място, за да може безопасно да изведе централата от експлоатация - процес, който включва дезинфекция на съоръженията, демонтиране на конструкциите и пълно спиране на работата.
Къде са опасностите
Радиоактивните отпадъчни води съдържат опасни елементи, но по-голямата част от тях могат да бъдат отстранени от водата, категорични са от TEPCO.
Истинският проблем е водороден изотоп, наречен радиоактивен тритий, който не може да бъде отстранен. Понастоящем няма налична технология за това.
Но японското правителство и МААЕ твърдят, че замърсената вода ще бъде силно разредена и ще се освобождава бавно в продължение на десетилетия.
Това означава, че концентрацията на изпускания тритий ще бъде равна или по-ниска от количеството, което допускат други държави и ще отговаря на международните правила за безопасност и опазване на околната среда, според отговорните власти.
TEPCO, японското правителство и МААЕ твърдят още, че тритият се среща естествено в околната среда – от дъждовната до морската и чешмяната вода и дори в човешкото тяло, така че изпускането на малки количества в морето би трябвало да е безопасно.
В доклада на МААЕ Гроси заявява, че изхвърлянето на пречистена вода в морето ще има "незначително радиологично въздействие върху хората и околната среда".
Експертите обаче не са единодушни по отношение на риска, който това представлява.
Канадската комисия за ядрена безопасност твърди, че самият тритий е твърде слаб, за да проникне през кожата, но може да увеличи риска от рак, ако се консумира в "изключително големи количества".
Междувременно Комисията за ядрено регулиране на САЩ признава, че "всяко излагане на радиация може да представлява известен риск за здравето", но добавя, че "всеки човек е изложен на малки количества тритий всеки ден".
Робърт Ричмънд, директор на морската лаборатория Kewalo към Хавайския университет в Маноа, е сред групата международни учени, които работят с Форума на тихоокеанските острови за оценка на плана за изпускане на отпадъчни води. Работата им включва посещения на площадката във Фукушима и срещи с TEPCO, японските власти и МААЕ.
След като се запознава с подробностите на плана, Ричмънд го определя като "необмислен" и преждевременен. Едно от опасенията е, че разреждането на отпадните води може да не е достатъчно, за да се намали въздействието им върху морския живот.
Замърсители като тритий могат да преминат през различни нива на хранителната верига, включително растения, животни и бактерии и да бъдат "биоакумулирани", което означава, че ще се натрупват в морската екосистема, обяснява експертът.
Световният океан вече е подложен на отрицателни ефекти от изменението на климата, окисляването на океаните, свръхулова и замърсяването. Последното нещо, от което се нуждае, е да бъде третиран като "сметище", допълва той.
Потенциалните рискове няма да засегнат само Азиатско-тихоокеанския регион, допълва CNN. Проучване от 2012 г. открива доказателства, че червената риба тон е пренесла радионуклеиди - радиоактивни изотопи, като тези в ядрените отпадни води от Фукушима, през Тихия океан до Калифорния.
Как ще се изпуска водата
Първо, отпадъчните води ще бъдат пречистени, за да се филтрират всички отстраними вредни елементи.
След това водата ще се съхранява в резервоари и ще се анализира, за да се измери колко радиоактивна е все още; според TEPCO голяма част от нея ще бъде третирана втори път.
След това отпадъчните води ще бъдат разредени до 1500 бекерела тритий - единица за радиоактивност на литър чиста вода.
За сравнение, в Япония нормативната граница е максимум 60 000 бекерела на литър. СЗО разрешава 10 000, а САЩ имат по-консервативна граница от 740 бекерела на литър.
След това разредената вода ще бъде изпусната през подводен тунел край брега в Тихия океан. Трети страни, включително МААЕ, ще наблюдават процеса по време и след изпускането.
"Това ще гарантира, че съответните международни стандарти за безопасност ще продължат да се прилагат през целия десетилетен процес, определен от правителството на Япония и TEPCO", пише Гроси в доклада.
На какво мнение са другите държави
Японският план срещна смесени реакции, като някои го подкрепиха, а други подходиха скептично.
САЩ подкрепиха Япония, като Държавният департамент заяви през 2021 г., че Япония е "прозрачна по отношение на решението си" и изглежда следва "световно приетите стандарти за ядрена безопасност".
Тайванският съвет за атомна енергия заяви, че количеството на изпуснатия тритий се оценява като "под границата на откриване и въздействието върху Тайван ще бъде минимално". Островът е разположен югозападно от Япония.
Но има по-голяма съпротива от страна на по-близките съседи на Япония.
През март високопоставен китайски служител предупреди, че отпадъчните води могат да причинят "непредсказуема вреда на морската среда и човешкото здраве", като добави: "Тихият океан не е канализацията на Япония за изхвърляне на замърсени с ядрени отпадъци води."
Генералният секретар на Форума на тихоокеанските острови, междуправителствена група, включваща Австралия и Нова Зеландия, публикува през януари статия, в която изразява "сериозна загриженост".
"Необходими са повече данни, преди да бъде разрешено каквото и да е изхвърляне в океана. Длъжни сме да работим за това нашите деца и внуци да бъдат сигурни, че тяхното бъдеще е гарантирано и безопасно.", пише той.
Южнокорейският министър-председател Хан Дък Су изрази подкрепа за плана през юни, като заяви, че дори може да използва отпадните води за пиене, след като те бъдат пречистени. Изявление, което стана повод за осмиване от лидера на опозицията в страната.
Изпускат ли отпадъчни води други ядрени централи
Много органи, включително МААЕ, посочват, че ядрените централи по света редовно и безопасно изпускат пречистени отпадъчни води, съдържащи ниски нива на тритий.
Говорител на американската Комисия за ядрено регулиране, която е държавен орган, потвърди пред CNN, че "практически всички ядрени централи в САЩ изхвърлят вода с ниски нива на радиоактивност, във водния път, на който са разположени".
Много учени се безпокоят от ситуацията.
Тим Мусо, професор по биологични науки в Университета на Южна Каролина, посочва, че дори това да е обичайна практика сред ядрените централи, няма достатъчно изследвания за въздействието на трития върху околната среда и върху хранителните продукти.
Ричмънд от Хавайския университет добави, че "лошото поведение на други хора" не е оправдание да се продължава да се изпускат отпадъчни води в океана. "Това е изключителна възможност за Япония и МААЕ да променят към по-добро начина, по който се прави бизнес", казва той.
Какво казва обществото
Жителите на региона проявяват много по-голям скептицизъм.
Новината за изпускането на отпадъчните води принуди някои купувачи да се запасят с морски дарове и морска сол, тъй като се опасяват, че тези продукти могат да бъдат засегнати.
В Южна Корея цените на морската сол скочиха, а търговците заявиха, че продажбите им са се удвоили напоследък, съобщи Reuters. Туит на корейски език, в който се твърди, че търговци са се запасили с морски водорасли, аншоа и сол за три години напред, стана вайръл в интернет.
Корейският орган по рибарство заяви, че ще увеличи усилията си за наблюдение на фермите за сол за радиоактивност и ще запази забраната за морски дарове от водите в близост до Фукушима, съобщи Reuters.
Представители на корейската общественост също организираха протести срещу плана, като някои от тях сложиха притивогази пред японското посолство в Сеул.
Петте най-опасни водни обекта на планетатаПривидно спокойните води могат да бъдат много опасни
Мнението на японската общественост също е разнопосочно.
Проучване на Asahi Shimbun от март показа, че 51% от 1304 анкетирани подкрепят изпускането на отпадъчни води, а 41% са против.
Жители на столицата Токио излязоха по улиците, за да протестират срещу плана. Във Фукушима, префектурата, в която се случи бедствието, местните рибари се обявиха против плана още от първия ден. В продължение на много години след аварията властите преустановиха риболовните им дейности, а други държави въведоха ограничения върху вноса.
Дори и след като водата и рибата в околността се върнаха към безопасни нива, доверието на потребителите така и не беше възстановено напълно, а риболовната индустрия на Фукушима струва малка част от това, което беше някога.