Задържаният репортер от WSJ е нарушил закона, заявиха от Кремъл
Репортерът на Wall Street Journal Еван Гершкович е "нарушил руското законодателство" и е бил хванат "с изцапани ръце", заяви Кремъл в отговор на Държавния департамент на САЩ, който официално го определи като "неправомерно задържан" от Русия.
Руската федерална служба за сигурност (ФСБ) арестува Гершкович миналия месец по обвинения в шпионаж, които бяха определени като неверни от Белия дом, Запада, Wall Street Journal, десетки медийни организации и групи за защита на човешките права, припомня Reuters.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков категорично повтори позицията на Русия, че Гершкович е нарушил закона. Той заяви, че журналистът е "хванат с изцапани ръце и е нарушил законите на Руската федерация", след което добави: "В това е заподозрян, но, разбира се, съдът ще вземе решение".
Повече от 99% от наказателните дела в Русия завършват с осъдителна присъда за прокуратурата, а страната отдавна е критикувана от наблюдатели по правата на човека за липсата на съдебна независимост, подчертава световната агенция. Русия не е представила никакви доказателства в подкрепа на делото, което се води в тайна, тъй като според руските магистрати, материалите са поверителни.
Следващата седмица съдът ще разгледа жалбата на правния екип на Гершкович срещу заповедта за предварителното му задържане в московския затвор "Лефортово" до 29 май.
От Държавния департамент на САЩ обаче са категорични: "Журналистиката не е престъпление. Осъждаме продължаващите репресии на Кремъл срещу независимите гласове в Русия и продължаващата му война срещу истината." Правителството на САЩ ще окаже цялата необходима подкрепа на Гершкович и семейството му, се казва още в изявление на властите.
Според руската служба за сигурност ФСБ Гершкович е събирал информация за руска отбранителна компания, която е държавна тайна. Вестник Wall Street Journal отрича репортерът да е шпионирал.
От ръководството на вестника заявиха, че определението "несправедливо задържан" "ще освободи допълнителни ресурси и внимание на най-високите нива на американското правителство, за да се осигури освобождаването на репортера".
"Правим всичко, което е по силите ни, за да подкрепим Еван и семейството му и ще продължим да работим с Държавния департамент и други компетентни служители на САЩ, за да настояваме за освобождаването му", заявиха издателят и главният редактор в изявление, след като Държавният департамент обяви решението си.
Белият дом нарече обвинението, за което се предвижда до 20 години затвор, "нелепо".
Президентът на САЩ Джо Байдън призова за освобождаването му, а държавният секретар Антъни Блинкен в телефонен разговор с руския си колега Сергей Лавров на 2 април изрази загрижеността на Вашингтон относно "неприемливото задържане" на репортера.
Отговорността за случая ще бъде прехвърлена от Бюрото по консулските въпроси на Държавния департамент към службата на специалния пратеник по въпросите на заложниците, което ще повиши политическата значимост на проблема и ще позволи на правителството да отдели повече ресурси за освобождаването на Гершкович.
В законодателството, прието от Конгреса на САЩ през 2020 г., са изброени 11 критерия, които помагат да се определи дали даден американски гражданин е "задържан неправомерно". Държавният секретар на САЩ използва тези критерии, за да определи случая, но не е необходимо той да отговаря на всичките 11 точки, за да заслужи етикета "неправомерно задържан".
Списъкът включва критерия, че лицето е обект на преследване главно защото е американски гражданин или че задържането има за цел да повлияе на политиката на правителството на САЩ.
Друг фактор е дали лицето е задържано при "нечовешки условия" или е било задържано в държава, в която мисията на САЩ е получила достоверни сведения, че задържането е само претекст.
Администрацията на Байдън е осигурила освобождаването на поне 25 "неправомерно задържани" американци. Повече от 30 други американски граждани все още са задържани в чужбина с това обозначение.