Заведоха дело за 150 млрд. долара срещу Facebook
Десетки бегълци рохинги, които са се установили във Великобритания и САЩ, са завели съдебно дело срещу Facebook, обвинявайки гиганта в сферата на социалните медии в това, че е допуснал разпространението на език на омразата спрямо тях.
Те настояват за обезщетение в размер на над 150 млрд. долара, с аргумента, че платформите на Facebook са насърчавали насилието срещу преследваното малцинство.
Около 10 000 рохинги мюсюлмани бяха убити през 2017 г. по време на репресиите на армията в Мианма, където мнозинството от хората изповядват будизма.
От Facebook, която вече носи името Meta, не отговориха веднага на обвиненията, информира BBC.
Компанията е обвинена в това, че е позволила "разпространението на омраза и опасна дезинформация да продължи с години ".
Във Великобритания, местна адвокатска кантора, която представлява някои от бежанците, е написала писмо до Facebook, в което се казва, че:
- Алгоритмите на Facebook "са засилили езика на омразата срещу рохингите"
- Компанията " не е инвестирала" в модератори и хора, които проверяват фактите и са били запознати с политическата обстановка в Мианма
- Компанията не е сваляла постове и не е изтривала профили, които пропагандират насилие срещи рохингите
- Компанията не е "предприела уместни и навременни действия", въпреки предупрежденията от страна на благотворителни организации и медии
В САЩ адвокати са подали жалба срещу Facebook в Сан Франциско, обвинявайки компанията в това, че "е готова да изтъргува живота на представители на рохингите за по-добро пазарно проникване в малка държава в Югоизточна Азия."
Те се позовават на постове във Facebook, които са включени в разследване на Ройтерс, сред които е и такъв от 2013 г., който гласи: "Трябва да се борим с тях по начин, по който Хитлер го прави с евреите."
"Изсипете гориво и запалете огън, така че да се срещнат по-бързо с Алах", гласи друг пост.
Facebook има над 20 милиона потребители в Мианма. За много от тях социалната медия е основният или единственият начин за научаване и споделяне на новини.
От Facebook признаха през 2018 г., че компанията не е положила достатъчно усилия, за да предотврати разпалването на насилие и омраза срещу рохингите.
Рохингите са считани за нелегални мигранти в Мианма, които са дискриминирани от страна на властите и обществото от десетилетия.
През 2017 г. армията на Мианма предприе насилствени действия срещу тях, след като бойци на рохингите атакуваха смъртоносно полицейски постове.
Тогава хиляди хора умират, а над 700 000 рохинги бягат в съседен Бангладеш. Има и множество обвинения за нарушения на човешките права в това число произволни убийства, изнасилования и изгаряния на земи.
През 2018 г. от ООН обвиниха Facebook че действа "бавно и неефективно" по отношение на разпространението на омраза онлайн.
Съгласно щатското законодателство Facebook до голяма степен е защитена от подвеждането под отговорност за съдържание, публикувани от нейни потребители. В заведеното дело обаче се твърди, че законите в Мианма, където няма такава защита, трябва да имат предимство по случая.