През годините Мин Аун Хлаинг се изкачва упорито в редиците на влиятелната армия на Мианмар, известна като Татмадау, но като главнокомандващ военните сили през последното десетилетие той също така упражняваше значително политическо влияние преди извършения на 1 февруари преврат в страната.

Той успешно запазва властта на Татмадау, дори и след като Мианмар преминава към демокрация, но бе осъден в международен план за предполагаемата му роля в нападенията на армията срещу етническите малцинства.

С връщането на военното управление в Мианмар под негово ръководство Мин Аун Хлаинг сега се очаква да засили властта и влиянието си и да определя непосредственото бъдеще на страната, пише BBC.

Изкачване до върха

64-годишният генерал прекарва цялата си кариера във влиятелната армия на Мианмар, към която се присъединява като кадет.

Той е бивш студент по право в университета в Янгон и е приет в Академията за отбрана в страната от третия си опит през 1974 г.

Относително невзрачният пехотинец постоянно получава повишения и се изкачва в йерархията на армията, като в крайна сметка е назначен за командир на Бюрото за специални операции през 2009 г.

На тази си длъжност той ръководи операции в североизточната част на страната, вследствие на които десетки хиляди бегълци от етническите малцинства напускат провинция Шан и района Коканг по границата с Китай.

Въпреки обвиненията в убийства, изнасилвания и палежи срещу неговите войници възходът на Мин Аун Хлаинг продължава и през август 2010 г. той става началник на генералния щаб на армията, като съвместява поста с друг командир.

По-малко от година по-късно той е избран да заеме най-високия пост в армията, като е предпочетен пред други високопоставени генерали и наследява дългогодишния лидер на военната хунта в страната Тан Шуе, като главен върховен главнокомандващ през март 2011 г.

Когато Мин Аунг Хлаинг оглявява армията, блогърът и писател Хла Оо, който казва, че се познават от деца, го определи като "кален в битки войн", но също така го описа като "сериозен учен и джентълмен".

Политическо влияние и „геноцид“

Мин Аун Хлаинг започва мандата си като главнокомандващ, когато Мианмар преминава към демокрация през 2011 г. след като военните управляват страната в продължение на десетилетия, но продължава да се стреми към запазване на влиянието на Татмадау.

Неговото политическо влияние и присъствието му в социалните медии се увеличават, когато подкрепената от армията Партията за солидарност и развитие на Съюза оглавява правителството.

През 2016 г. когато Националната лига за демокрация (НЛД) на Аун Сан Су Чи дойде на власт, той на пръв поглед се адаптира към промяната като работеше и се появяваше на публични събития с нея.

Въпреки промяната той обаче гарантира на Татмадау 25% от местата в парламента, както и решаващи функции на кабинета свързани със сигурността, докато в същото време се противопоставяше на опитите на НЛД да промени конституцията и да ограничи властта на военните.

През 2016 и 2017 г. военните засилиха акциите си срещу малцинството рохингия в северната част на страната, което доведе до това, че много от представителите на тази общност напуснаха Мианмар.

Как откраднатите от диктатор милиарди бяха открити и върнати в Нигерия?Намирането на откраднатите от Сани Абача пари се оказва относително бързо, в сравнение с връщането им в Нигерия

Главнокомандващият бе заклеймен в международен план заради предполагаемия "геноцид", а през август 2018 г. Съветът на ООН по правата на човека обяви, че най-високопоставените генерали на Мианмар, сред които и Мин Аун Хлаинг, трябва да бъдат разследвани за геноцид.

След изявлението на съвета Facebook изтри неговия профил заедно с профилите на други хора и организации, които според социалната мрежа "са извършили или позволили сериозни нарушения на човешките права в страната ".

САЩ го санкционира на два пъти, през 2019 г. заради предполагаемата му роля в "етническо прочистване" и за нарушаване на човешките права. През юли 2020 г. Великобритания също му наложи санкции.

Завземането на властта

Според официалните резултати НЛД печели убедително проведените през ноември 2020 г. избори в страната, но в месеците след това Татмадау и подкрепената от военните Партията за солидарност и развитие на Съюза многократно оспорват резултатите.

Отправени са обвинения за сериозни изборни измами. Тези твърдения бяха отхвърлени от избирателната комисия преди планираната за 1 февруари първа парламентарна сесия за утвърждаване на новото правителство.

Спекулациите за евентуален преврат се засилиха на фона на противоречията между правителството и въоръжените сили. На 27 януари Мин Аун Хлаинг предупреди, че "конституцията ще бъде отменена, ако не се спазва ", посочвайки като пример предишни военни преврати в страната през 1962 и 1988 г.

Неговият кабинет на пръв поглед обърна посоката до 30 януари, заявявайки, че медиите са интерпретирали погрешно думите на високопоставени военни ръководители за отмяна на конституцията.

Въпреки това на сутринта на 1 февруари Татмадау задържа Аун Сан Су Чи, президента Вин Мин и други високопоставени ръководители и обяви едногодишно извънредно положение.

Мин Аун Хлаинг пък завзе цялата власт за този период в ролята си на върховен главнокомандващ военните сили и незабавно превърна в свой приоритет предполагаемите изборни нередности.

По време на оглавена от него среща на Националния съвет по отбрана и сигурност бе обявено, че ще се разследват твърденията за измами и ще се проведат нови избори, с което на практика бе отменена победата на НЛД.

Мин Аун Хлаинг трябваше да официално да напусне поста си през юли тази година, след като достигне пенсионната възраст от 65 г., но сега си осигури поне още една година власт, а може би и повече с потенциалното връщане на Мианмар към военно управление.

И докато Мианмар е изправена пред несигурно бъдеще с обявеното извънредно положение, той бетонира властта си и пое контрола над страната.