Пътуването е достатъчно стресиращо, затова нека да направим самия полет по-спокоен.

Когато сте в самолета, около вас е пълно с какви ли не хора, през седалките са минали стотици непознати, а всичко това е гаранция за милиони микроби, от които сте заобиколени.

Как да намалите риска от зараза, да предпазите себе си и семействата си? Следвайте следващите препоръки, дадени от Readers Digest.

Не ходете боси

Служителите на полета са видели всичко - от повръщане до разпиляна храна. Затова, колкото и чисто да изглежда, не ходете боси! Пълно е с милиони бактерии, които неусетно пренасяте.

Не стойте на мястото си през целия полет

В самолет сте изложени на по-висок риск да развиете дълбока венозна тромбоза (DVT), която е вид кръвен съсирек, който обикновено се образува в краката. За да го предотвратите, просто се разходете наоколо в продължение на няколко минути или се изправете и изпънете.

Избягвайте контактните лещи

Ако можете, изберете да носите очила. Въздухът в кабината е много сух и дразни очите ви. Освен това, ако предпочитате да спите, не е препоръчително да бъде с лещи.

Не изключвайте вентилацията над седалката

Ако по време на полет ви е студено заради вентилацията над вас, по-добре е да облечете суитчър, а не да я изключвате. Лекарите препоръчват регулируемият въздух да бъде настроен на средна или висока степен, за да не позволите на микробите да гравитират около вас.

Не яжте храна, след като е паднала на масичката пред вас

Имайте предвид, че масата пред вас не се почиства между полетите, така че, освен ако не носите собствен дезинфектант или покривка, по-добре не яжте падналата бисквита или парче сандвич. Освен това тези масички се ползват за невероятни неща – от смяна на памперси до поставка за крака.

Не използвайте одеялата

Още едно нещо в самолета, което се дезинфекцира много рядко - одеяла и възглавници, предлагани по време на полет. Те са идеалните места за размножаване на микроби и въшки от човек на човек, по-добре е да ги избягвате.

Не забравяйте да пиете вода

Ако усетите, че гърлото ви е пресъхнало в средата на полета, не обвинявайте само солените закуски. Самолетните каюти са известни с ниската си влажност, а въздухът в кабината имитира най-високата надморска височина, на която хората могат да дишат, обикновено между 3000 и 4 000 метра.

Откажете се от кафе или чай

Не искате да пиете нищо, което се прави с чешмяна вода от самолета. Въпреки че водата за чай и кафе обикновено се вари, ако можете, изберете бутилирана вода или напитка, която се налива от запечатана кутия.

Не пийте прекалено много

Хубавата чаша вино може да е удоволствие по време на пътуването, но алкохолът е изключително дехидратиращ. Добавете към това и ниската влажност в самолета, както и въздухът, който усилва ефекта на алкохола и вече имате отговор защо е добре да откажете чашката с напитка.

Не пипайте бутона за миене на тоалетната

Подобно на други обществени пространства в самолета, тоалетната също е развъдник на микроби. За да се предпазите, измийте добре ръцете си и използвайте хартиена кърпа, за да натиснете бутона и да отворите вратата.

Не заспивайте до прозореца

Не сте единственият, който е притискал главата си към стената. Кой знае кой друг е дишал, кихал, кашлял върху това стъкло, до което заспивате. По-добре носете дезинфекциращи кърпички, за да бършете около вас.

Не се притеснявайте да кажете на стюардесата, че не се чувствате добре

Никога не си мислете, че вашето здраве и безопасност е неудобство за екипажа. Служителите на полети се обучават да помагат при спешни случаи, дори се учат как реагират по време на раждане. Ако не се чувствате добре – кажете им.

Не пийте газирани напитки

Увеличаването на надморската височина може да доведе до образуването на повече газове, затова е по-добре да си спестите газираните напитки.