Доналд Тръмп взе на мушка една от най-видните емблеми на американския президент с атаката си срещу плановете за нов самолет Air Force One в духа на посланията, с които спечели президентския пост. Той ще встъпи в длъжност след шест седмици, съобщава Bloomberg.

В туит във вторник Тръмп заяви, че договор с Boeing за създаването на две нови версии на президентския самолет би бил твърде скъп. Той изчисли цената на 4 млрд. долара и допълни: „Отменете поръчката!“.

Така още една голяма американска корпорация влезе в черния списък на новоизбрания президент. Нова версия на Air Force One няма да се появи преди 2023 г., в края на втория мандат на Тръмп, ако бъде преизбран. Дотогава той ще разполага със самолета, който сега транспортира президента Барак Обама, заменяйки с него любимия си Boeing 757, с който пътува из страната по време на предизборната кампания.

Air Force One обаче не е обикновен 747. Самолетът е „въздушен Бял дом“, казва Макензи Ийглън от Американския предприемачески институт. Той е снабден със сигурни комуникации, класифицирани системи за отбрана и дори операционна зала и може да се презарежда във въздуха и да оцелее при ядрена война.

Няма да е лесно да бъде заменен. „На практика няма друг такъв самолет на земята“, казва Ийглън.

Тялото на Кенеди

Самолетът е важен символ на американското могъщество и исторически и важен инструмент на президентството. Джон Ф. Кенеди е първият президент, който получава самолет, създаден специално за неговия мандат, и Air Force One превозва тялото му, след като е убит, от Далас до Вашингтон.

Сегашната версия на самолета Boeing 747-200B лети за първи път през 1990 г. За много американци най-запомнящият се момент с Air Force One в последно време беше 11 септември 2001 г., когато президентът Джордж У. Буш прекара часове наред на борда, докато съветниците му трескаво се опитваха да определят естеството и мащаба на терористичните атентати в Ню Йорк и Вашингтон.

Тъй като самолетът не се произвежда масово, замяната му е скъпа. Независими анализатори казват, че сметката от 4 млрд. долара на Тръмп вероятно не е далеч от истината, въпреки че това би била цената за два самолета. За сравнение, най-модерният изтребител в американската армия F-35 ще струва около 379 млрд. долара за 2443 самолета.

Boeing е също така единствената американска компания, която може да създаде президентския самолет, елиминирайки конкурентния натиск върху цената.

„Boeing или Airbus, няма начин президентът на САЩ да лети по света с европейски самолет“, казва Марк Канчиан, съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания и пенсиониран полковник от Корпуса на морските тюлени.

Ръководството на Boeing се свързало с преходния екип на Тръмп след съобщенията на новоизбрания президент в Twitter за Air Force One, разкриват трима души, запознати с дискусиите. Те пожелали анонимност, тъй като разговорите не били обявени публично.

Компанията уведомила съветниците на Тръмп, че опитва да създаде самолет, който е едновременно на разумна цена и сигурен. Рещаващ фактор за цената, според ръководителите на Boeing, са договорните спецификации, както от страна на американските военновъздушни сили, така и на Secret Service.

Ако федералните агенции намалят разходите по спецификациите, общата цена на новите модели самолети може да намалее, отбелязало ръководството пред съветниците на Тръмп.

„Затегнати“ системи за сигурност

Air Force One е толкова скъп главно заради висококласифицираните системи на борда. Самолетът е защитен от ядрена атака и може да издържи елекромагнитния импулс от взривяваща се атомна бомба. Той може да се презарежда по време на полет.

Снадбен е с контрамерки срещу атака с ракети земя-въздух и други самолети. А комуникационните му системи могат да свържат президента с всеки човек на земята и да му позволят да командва американската армия, включително ядрения арсенал, по време на полет.

Хеликоптерите на Обама

Тръмп не е първият новоизбран президент, който взема на мушка нередности, свързани с президентския пост. Властите отмениха договор за създаването на 28 нови хеликоптера за транспортирането на президента през 2009 г., след като прогнозната цена скочи на 13 млрд. долара.

По онова време Обама нарече хеликоптерите „пример за полудяване на обществените поръчки“.

Туитът на Тръмп може да бъде началото на преговори. Boeing е в начална фаза на планиране и изграждане на заместител на Air Force One. Компанията съобщи, че по договор е длъжна да помогне за определянето на възможностите на тези сложни военни самолети, които обслужват единствено изискванията на президента на САЩ.

„Искаме да работим с американските военновъздушни сили по следващите фази на програмата, което ще ни позволи да доставим най-добрите самолети на президента при най-добра цена за американските данъкоплатци“, съобщи компанията.

„Самолетите са безумно скъпи, но повечето хора вярват, че това е цената за самолет, който трябва да прави всички тези неща, които искат да прави, а те са много, много специални“, казва Канчиан.