Интернетът е истинска съкровищница на знания, но от друга страна не е полезен за мозъка и концентрацията, твърдят учени.

Само с едно кликване можем да намерим цялата информация, която ни трябва. Като потърсим в киберпространството намираме огромен куп информация от сонети на Шекспир до писанията на Дарвин, Фройд и Нютон. Изглежда цялото човешко познание е събрано в мрежата и този голям обем от данни се увеличава всеки ден.

Интернет представлява интелектуалната революция и в повечето случаи на това се гледа като нещо добро, но не от всички. Преди няколко години американски учен Никълъс Кар написа провокативна статия, озаглавена "Дали Google ни прави глупави?" По неговите думи интернет ни учи как да спрем да мислим. В резултат на това хората стават неспособни да се концентрират върху нещо повече от няколко минути. След редица изследвания учените установиха, че интернет мрежата променя нашите умове. Тъй като хората прекарват повече време пред компютъра не остава време за други неща, особено четене на книги, списания и вестници.

Младите хора прекарват около ¼ по-малко време в четене, отколкото преди 10 години, тъй като почти изцяло са заети с онлайн дейности. По мнението на експерти интернет действа като наркотик, който отдалечава съзнанието ни от мисълта, прави ни по-разсеяни и разконцентрирани. Източник: БГНЕС