Учените доказаха, че бързият секс води до лоши последици за човешкото здраве. Британски специалисти по биохимия, водени от Емили Дебърли са стигнали до извода, че положителното въздействие на секса започва едва след 31-та минута.

Преди 17 години, биохимикът Салвадор Монкада е направил важно откритие. Той констатира, че във всички органи и тъкани, настъпва синтез на свободните радикали - малки парчета протеини, които са в състояние да уловят молекулите на кислорода.

Установено е, че при високи натоварвания (физически или умствени) свободните радикали изгарят вътрешноклетъчния кислород, като започват химични процеси, вредни за тялото.

В резултат на това се появяват най-различни заболявания: от стомашна язва до импотентност. Наблюдава се още износване и стареене на клетките.

От тогава, лекарите предлагат най-различни средства, за да неутрализира свободните радикали. Дългият сексуален акт пък се оказва един от най-добрите начини за това.

Хормоните, които се отделят при половия акт са врагове на свободните радикали. Дори и при старта на любовната игра, вече започва битката със свободните радикали. Тя обаче, трябва да продължи минимум половин час.

Според сексолози обаче, средната продължителност на секса е едва 15-20 минути, което не е достатъчно.

При различните заболявания се препоръчва различна продължителност на сексуалното преживяване. За диабетиците например то трябва да е 43-45 минути, защото за това време се отделя хормон, който допълнително неутрализира захарта.

При стомашна язва се препоръчва секс от 1 час, при ангина час и 20 минути, а при заболявания на ставите час и тридесет минути.