Награденият с Оскар биографичен филм за Фреди Меркюри „Бохемска рапсодия“ тръгна по кината в Китай в петък, но препратките в него към сексуалната ориентация на певеца и неговата диагноза СПИН бяха цензурирани.

Няколко минути от филма са изрязани, в това число сцени, в които двама мъже се целуват, както и споменаването на думата "гей".

Дебютът на филма в Китай генерира значителен отзвук онлайн. Над 50 000 потребители коментираха в микроблога Sina Weibo, който наподобява Twitter.

Въпреки че някои потребители се оплакаха от това, "че наполовина са гледали и наполовина са предполагали", в резултат на изтритите сцени, други изразиха задоволство от това, че филмът въобще е излязъл в Китай, пише BBC.

Каквo е било премахнато?

В китайската версия на филма няколко сцени са променени или изтрити напълно.

Явните и скритите препратки за сексуалността на Меркюри са изрязани, в това число важна сцена, в която той разкрива сексуалната си ориентация пред тогавашната си приятелка.

Други сцени, които са изрязани, включват близък кадър на чатала на Меркюри, докато е на сцената, отношенията му с неговия партньор Джим Хътън и цяла поредица, в която героят и неговите сценични колеги от Queen пресъздават легендарното видео от 1984 г. към песента I Want to Break Free, в която са облечени в женски дрехи.

Какви бяха реакциите?

Хиляди потребители на китайските медии споделиха мнението си за филма в интернет.

Повечето от тях са положителни, като над 80% от потребителите на социалните медии, качили ревюта в Weibo, дават на филма пет от възможни пет звезди. Мнозина обаче и критикуват направените промени.

"Ако нямаше изтрити сцени, щеше да е по-добре," казва потребител на Weibo.

"Защо е необходимо да се изтрива съдържанието, свързано със сексуалната ориентация? Не заслужавала ли животът на един човек да бъде завършен?"

Хомосексуалността е законна в Китай от повече от две десетилетия, а Китайската психиатрична асоциация я премахна от класификатора на психичните разстройства през 2001 г. Цензурата на филма обаче бе очаквана.

В последните години китайските власти подеха кампания за прочистване на съдържанието, което намират за неуместно.

Явните препратки към еднополовите отношения са забранени съгласно китайските закони. Хомосексуално съдържание често се премахва или цензурира от китайските медии.