Броят на жените милиардери в световен мащаб се е увеличил почти 7 пъти за последните 19 години – от едва 22 през 1995 г. до 145 през 2014 г., показва доклад за световното богатство на UBS и PwC. Най-голям принос за ръста имат жените в Азия, които са се увеличили от едва 3 през 2005 г. до 25 през миналата година. Повече от половината от тях са първо поколение предприемачи.

Семейният бизнес се управлява от жени в Азия по-често, отколкото в САЩ и Европа, отбелязва докладът. 96% от супер богатите жени в Азия все още са активни в трупането на богатство, в сравнение с едва 57% в САЩ и 63% в Европа.

В проучването са включени 1 347 милиардери, анализирани са данни за последните 19 години и е показан ефектът от световната финансова криза върху състоянието на супер богатите. От включените през 1995 г. в списъка 289 души, само 126 са останали в него, 66 са починали, а богатството на 73 милиардери се е стопило заради проблеми с бизнеса или поради други причини. Все още в клуба на най-богатите доминират мъжете на възраст над 60 години.

Вижте още: Най-богатат жена в света се оказа с 27 млрд. долара по-бедна

Най-богатата жена в света се оказа с 27 млрд. долара по-бедна

Прочети повече на: http://profit.bg/news/Naj-bogatata-zhena-v-sveta-se-okaza-s-27-mlrd-dolara-po-bedna/nid-145075.html

Най-богатата жена в света се оказа с 27 млрд. долара по-бедна

Прочети повече на: http://profit.bg/news/Naj-bogatata-zhena-v-sveta-se-okaza-s-27-mlrd-dolara-po-bedna/nid-145075.html

За този период световният БВП се е увеличил от 30 трлн. долара до над 77 трлн. долара, докато милиардерите в света са успели да увеличат богатството си почти седем пъти – от 700 млрд. долара до 5.4 трлн. долара.

Според авторите на доклада този стар възглед вече не е актуален – първото поколение създава бизнеса, второто го прави успешен, а третото го разваля.

Данните всъщност показват, че второто поколение по-често подценява стойността на бизнеса, който първото е създал. За да се предотврати това вземането на бизнес решенията трябва да се премести от кухненската маса на масата в заседателната зала, посочват авторите на доклада.

Онези 126 милиардери, които са успели да се задържат в списъка от 1995 г., са натрупали общо 1 трилион долара за тези 19 години в сектори като технологии, финансови услуги, търговия на дребно. Милиардерите в технологичния сектор се оказват най-трайни.