Пролетта е точно зад ъгъла, а усещането да видим първия щъркел за сезона - знак, че предстоят по-топли дни, не може да се сравни с нищо друго.

И това се доказва и от науката.

Ново проучване, проведено в Германия, установява, че колкото по-често виждаме птици и чуваме чуруликането им, толкова по-щастливи сме.

Екип на Германския център за интегративни изследвания на биологичното разнообразие открива, че ако сме заобиколени от голямо разнообразие от птици, това може да ни осигури нарастващо удовлетворение от живота, еквивалентно на 150 долара на седмица добавен доход.

Данните от проучването сочат още, че виждането на 10 процента повече видове птици генерира удовлетворение, съизмеримо с увеличение на доходите.

„Проучихме и социално-икономическите данни на анкетираните хора и за наша изненада установихме, че птичето разнообразие е толкова важно за удовлетворението им от живота, колкото и доходите им“, казва д-р Катрин Бьонинг-Гаезе, цитирана от T+L.

Защо никога не виждаме малките на гълъбите?Мистерията е разбулена

Друго проучване на Калифорнийския политехнически университет установява, че поставянето на високоговорители с разнообразни птичи звуци на туристически пътеки подобрява изживяването на открито.

Проучването е проведено в Колорадо, но откритията могат да повишат щастието на туристите навсякъде по света. Няма разлика дали те са изкуствени и предварително записани или естествени птичи песни.

По време на безпрецедентна година на загуби, стрес и несигурност, успокояващите звуци на природата са от решаващо значение за хората.

Неотдавнашен доклад на National Audubon Society установява, че продажбите на хранилки за птици, храни за птици и приложения за птици са се увеличили по време на пандемията, а участието в годишния Global Big Day 2020 на лабораторията по орнитология Корнел счупи всички рекорди.