Шикозните рокли, панталони и блузи от новата колекция на шведската марка H&M са произведени отчасти от пластмасови отпадъци, открити на брега на морето. Стартъп компанията, създала тъканите, вече е работила и с други известни марки, съобщава френският вестник Le Figaro.

H&M ще облича жените с пластмасови бутилки, захвърнели на плажовете. Новата колекция на марката, която ще бъде представена през април, е произведена от рециклиран полиестер, отчасти от пластмасовите отпадъци на брега на морето.

Централно място в колекцията заема дълга, ефирна плисирана розова рокля, украсена с воали, която струва 199 евро. Представена от топ модела Наталия Водианова, роклята вече няма нищо общо с отпадъците по крайбрежията, от които е създадена.

A post shared by H&M (@hm) on

Шведският гигант в търговията с дрехи е създал цяла колекция от подобни облекла – ефирни панталони, ансамбли от сако и панталон, рокли и вечерни блузи с презрамки. Всички те са произведени от рециклиран полиестер.

Материята, която е в основата на тези дрехи, се нарича „бионик“ и включва рециклиран полиестер, произведен от пластмасови отпадъци. Те са събрани на различни места по света, по крайбрежието на морета, реки, водни басейни. След това се пренасят в област Ханан в Китай, където отпадъците се стриват и се смесват с пластмасови бутилки. Получената смес се превръща в течна маса и след това от нея се изплита влакно. Впоследствие влакната се превръщат в материя, която служи за създаването на колекцията.

Например, розовата плисирана рокля е създадена от 89 пластмасови бутилки. Тя е изработена от 30% морски отпадъци и 70% рециклирани бутилки.

През 2050 г. ще има повече пластмаса, отколкото рима в океаните

A post shared by H&M (@hm) on

Създадена през 2009 г., компанията, свързвана с певеца Фарел Уилямс и редица модни марки като G-Star, O'Neill и Douglas, е създавала различни видове дрехи – от дънки до екипировка за сноуборд. Тя произвежда също оборудване за къмпинг, спортни обувки, мебели и други предмети. В последните три години Bionic Yarn е превърнала около седем милиона пластмасови бутилки в дрехи или предмети за бита.

Освен че служи за производството на красиви рокли, материята е и средство за изчистване на плажовете. Пластмасата е сериозен проблем за океаните. Днес в нашите океани има над 165 милиона тона пластмаса и без решение или използване на нови начини за промяна на консумацията до 2050 г. в океаните ще има повече пластмаса, отколкото риба, показва доклад на Фондация Елън МакАртър.

Всяка година в моретата се изхвърлят близо 8.8 милиона тона пластмаса, което се равнява на един камион с отпадъци, хвърляни в океана всяка секунда, отбелязват авторите на доклада.