Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е заснел изображения на кафява планета джудже, която излъчва странен червен цвят, съобщи „Giant Freakin Robot“.

Новото устройство с висока мощност снима дълбокия космос от седмици насам, давайки на света и на астрономите по-подробен поглед към далечни планети и звезди. С помощта на инструментите JWST NIRSpec и MIRI екзопланетата получи най-добрия си поглед досега и учените откриха, че тя е обвита в облаци от силикатни зърна, подобни на пясък. Първоначално планетата е открита през 2016 г., но сега е получен много по-подробен поглед върху нея. Тя е известна като VHS 1256 b и се намира на 72 светлинни години от нас в съзвездието Корвус.

Чуждата планета, известна като VHS 1256 b, е така нареченото "кафяво джудже". Така се наричат планети, които не са достатъчно големи, за да се възпламенят в звезди, но са прекалено големи, за да се считат за нормални планети. Всъщност тази планета е 20 пъти по-голяма от Юпитер. Кафявите джуджета не изгарят водород като повечето други планети, но произвеждат собствена светлина и топлина чрез изгаряне на деутерий. Астрономите смятаха, че червеникавото сияние на планетата се дължи на атмосферата, за която сега е установено, че е дива и неспокойна, тъй като се сменят различни газове. Астрономите са открили в атмосферата на планетата вода, метан, въглероден оксид, въглероден диоксид, натрий и калий.

Странното е, че събраните данни установяват, че VHS 1256 b е доста малка за кафяво джудже. Освен това тя се завърта на 360 градуса около Слънцето, което отнема около 17 000 години.

Какво означава ретрограден Меркурий Как да използвате събитието във ваша полза

В момента тази нова непозната планета се проучва допълнително и за резултатите от нея се пише нова статия. Предварително изявление за откритията, направени от космическия телескоп "Джеймс Уеб", е достъпно на адрес arXiv.org.

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" работи вече от декември 2021 г. Досега телескопът е заснел някои доста завладяващи изображения. Наскоро той засне Юпитер и показа червените петна на планетата в по-зашеметяващи детайли, пише БГНЕС.

Видяхме по-ясно заснет дълбокия космос, а сега и този нов подробен поглед към това кафяво джудже. Надяваме се, че научната общност ще продължи да споделя тези изображения с обществеността, дори и да открие нещо много по-тревожно. Със сигурност заслужаваме да знаем дали в дълбокия космос има друг живот.