Индийското правителство се готви за тежка изборна битка догодина, но преди нея ще трябва да се справи с противник, който е много по-упорит от политическите опоненти, пише Reuters.

Резус макаците от години тероризират жителите на Ню Делхи, като безцеремонно посягат на храната им и унищожават имущество за стотици хиляди долари.

Маймуните са "колонизирали" цели райони в самия център на индийската столица, в това число и улиците около парламента и ключовите министерства на страната.

"Много често те взимат храна директно от ръцете на хората, а понякога се катерят по стените на сградата, влизат през прозорците и унищожават цели папки с документи", казва Рагини Шарма, който работи в Министерството на вътрешните работи.

Миналия месец служител на парламента разпространи специални указания сред народните представители, в които детайлно са описани възможните варианти за противодействие на маймунската агресия. Един от най-важните съвети е да не гледат приматите в очите, за да не ги дразнят и в никакъв случай да не застават между майката и нейните малки.

Бурният растеж на градовете в Индия изтласква резус макака от неговите местообитания и го принуждава да търси храна в населените места.

Мнозинството от населението в Индия изповядва индуизма, според чийто канони маймуните се считат за свещени животни. Те са свързани с полубожеството Хануман, което често приема формата на маймуна, когато се разхожда по земята.

"Религиозните традиции и практиката да се дава храна на приматите водят до много опасен цикъл. Маймуните приемат човешките местообитания като основен източник на храна и когато някой откаже да ги нахрани, те стават агресивни", твърди екологът Ашока Тръст, цитиран от Reuters.

Маймунското нашествие се оказва сериозна пречка пред реализацията на плановете на индийския премиер Нарендра Моди. През 2015 г. той обеща да осигури безплатен безжичен интернет достъп в историческия град Варанаси. Резус макаците обаче напълно унищожиха оптичните кабели, положени край бреговете на река Ганг.

А миналата година, по време на посещението на бившия американски президент Барак Обама, правителството нае специални "бригади", които имаха задължението да гонят приматите с тояги и прашки, докато конвоят му преминава по улиците на Ню Делхи.

Вече има и няколко случая на сблъсъци между хора и маймуни, завършили трагично. През 2007 г. заместник-кметът на Делхи Суриндер Байва загина при падане от балкона на собствения си дом, след като бе изблъскан от агресивна група примати. Тази година друга група животни убиха бебе на 12 дни, отнемайки го от ръцете на неговата майка.

През последните години популацията на резус макаци в Ню Делхи и околните градове се е увеличила многократно, балгодарение на защитения им статут, но статистика за точния им брой няма. През годините управляващите са изпробвали различни стратегии за справяне с проблема, но нито една не е дала положителни резултати до този момент.

Преди няколко години в столицата дори са внесени няколко по-едри маймуни от вида черен лангур, които всяват страх сред макаците. Идеята е била те да патрулират в ключови райони заедно със служителите на реда. Промяна в нормативната уредба обаче прави притежанието на маймуни и държането им в плен незаконно, вследствие на което опитите се провалят.

Правителството дори е плащало на хора, които да се маскират като лангури и по този начин да плашат маймунската популация. Решението обаче се оказва временно, защото действа единствено, докато "плашилата" са на улицата. Веднага след като си тръгнат, макаците отново завземат територията си.

Някои експерти препоръчват кастрацията и изселването на животните в горските райони, като единствените възможни решения. Успоредно с това те настояват за премахване на забраната за използването на примати в медицинските изследвания, както и легализация на техния износ в други държави.