Нито един американски гангстер в историята не успява да остави такава следа в съзнанието на хората, както Ал Капоне.

Днес се навършват 119 г. от рождението на легендарния мафиот Алфонс Габриел Капоне, който е роден на 17 януари 1899 г.

Чрез най-различни незаконни дейности, като продажбата на алкохол по време на Сухия режим в САЩ, Капоне и неговата банда генерират огромни печалби и оставят множество трупове след себе си.

Още по-впечатляващо от заработените от Капоне и неговите хора 100 млн. долара (равняващи се на 1.44 млрд. долара днес) е това, че той натрупва огромното си състояние само за седем години.

Ако това не се бе случило чрез престъпна дейност, Капоне щеше да бъде пример за постигане на Американската мечта. Роденият в Бруклин в семейството на имигранти от работната класа Капоне впоследствие се превръща в един от най-богатите и влиятелни американци.

Вижте няколко интересни факта за легендарния гангстер навръх рождения му ден:

Капоне и неговата банда успяват да натрупат 100 млн. долара чрез контрабанда, проституция, хазарт и рекети.

Бронираният Cadillac на Капоне е конфискуван от властите и впоследствие е използван от президента на САЩ Франклин Делано Рузвелт.

Белезите по лицето на Капоне са от сбиване с нож. Когато живеел в Бруклин, Капоне заговорил жена в бар, с което разгневил брат й, който се опитал да го наръга с нож във врата. Нападателят на Капоне заявил, че се целел във врата на гангстера, но пропуснал и порязал бузата му, защото бил пиян.

Заради белезите по лицето медиите започват да го наричат "Белязаният" - прякор, който той ненавижда. Неговите приятели го наричали или Големия Ал, или Снорки.

Гангстерът се срамувал от белезите. Той твърдял, че са от армията, докато бил във Франция, въпреки че никога не бил служил в армията.

По време на Голямата депресия Капоне имал обществена кухня за бедни в Чикаго, където хранел стотици жители на града, които били без работа по онова време.

Капоне бил убиец, но винаги демонстрирал класа и изпращал скъпи букети на погребенията на мъжете, които убивал.

Бизнес лидерите на Чикаго били сред първите, които публично призовали за ареста на бандата на Ал Капоне. При постоянните стрелби на Мичиган авеню имало малко невинни жертви, но това било лошо за бизнеса в града.

Популярната сцена с бухалката от филма „Недосегаемите“ е измислена. Смята се, че Капоне е използвал бухалка поне в три случая, но не и по време на вечерно парти.

Според популярния автор Дейл Карнеги, заслугата за създаването на публичния имидж на успелия бизнесмен е на Капоне заради начина, по който той се обличал и начина, по който се държал с медиите.



Тъй като Капоне не създавал проблеми в затвора в Атланта, той най-вероятно е бил преместен в Алкатраз от федералните власти, за да се популяризира новия затвор.

Ал Капоне имал врагове и в Алкатраз, където друг затворник на име Джеймс Лукас го напада с ножица под душа.

Докато излежава присъдата си в Алкатраз, той свирел на банджо и на китара в затворническа банда с името The Rock Islanders.

Престъпният живот на Ал Капоне започва в ранна детска възраст. Докато расте в Ню Йорк, той се събира отрано с лоши хора и в шести клас напуска училище и се присъединява към улична банда.

Ключът към осигуряването на голяма присъда за Ал Капоне по време на процеса било това, че съдията лично избирал съдебните заседaтели. Тъй като повечето мъже пиели, било трудно да се намерят съдебни заседатели, които да осъдят контрабандист на алкохол.

Криминалният бос отвлича популярния джаз музикант Фатс Уолър и му нарежда да свири на празненството по случай рождения му ден през 1926 г.

Ролята на държавния агент Елиът Нес за осъждането на Капоне е силно преувеличена за целите на Холивуд. Истина е, че екипът на Нес помага за повдигането на обвинение на Капоне за нарушаване на Сухия режим, но това, което го изпраща в затвора, е делото за укриване на данъци.

Произнесената от съда присъда от 11 години и половина затвор е шокираща. Капоне бил отхвърлил предложението на правителството и очаквал само двегодишна присъда.

Капоне се наслаждавал на лек живот в затворите в Атланта и Филаделфия и плащал на надзирателите за специални екстри, като кресло за четене.

Капоне имал много имена, като едно от тях бил псевдонима Алберт Коста, който той използвал, за да купува имоти във Флорида, в това число и имение в Маями.

Ал Капоне бил контрабандист номер едно, докато неговият брат Джеймс Винченцо Капоне бил от другата страна на закона и работел като федерален агент в Небраска.

Капоне имал високо мнение за себе си и директно заявявал пред медиите, че просто издържа семейството си и прави услуга на обществото в Чикаго, като дава възможност на хората да употребяват алкохол и да играят хазарт.

Сифилисът нанася сериозни поражение на мозъка на гангстера. В края на живота му лекар приравнява умственото му състояние на това на 12-годишно дете.

Твърди се, че в последните си дни Капоне провеждал въображаеми разговори с бивши свои съратници, които бил убил.