Интензивното и продължително ползване на интернет води до промени в работата на главния мозък на човека, който губи способност за системно и задълбочено мислене, съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на американски психолози.

"Навикът за бързо преглеждане на сайтовете води до това, че интелектуалната дейност става повърхностна" - отбелязва един от водещите американски специалисти в областта на киберинформацията Никълъс Кар. Той стана световноизвестен преди две години, когато публикува статията "Оглупяваме ли от "Google?".

Големите технологични компании се отнасят много сериозно към проблема за връзката между интернет и творческите способности на човека. Самолетостроителната компания "Боинг", например, създаде специална експертна група, която работи с млади инженери с цел да поддържа интелектуалната им форма с балансиране на работата в интернет и четене на научна литература извън мрежата.

Най-новите изследвания на неврохирурзи показаха, че при работа с интернет се развиват бързо две области на главния мозък - частта, отговаряща за краткосрочната памет, и центърът, с който се взимат бързи решения. Другите зони на мозъка обаче, където с прави подробен анализ на фундаментални проблеми, не получават необходимите импулси и интензивността на работата им намалява.

В резултат хората, сърфиращи много в интернет, стават по-импулсивни и губят способност за задълбочена и спокойна интелектуална дейност.

Източник: bTV