Всеки иска да бъде милионер, но какъв иска да бъде един милиардер? Те вече са толкова богати, че инвестиционните им решения в някои случаи са по-скоро свързани с това да вдигнат голям шум или да задоволят прищявка, отколкото да им носят пари.

Главният изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос наскоро плати 250 млн. долара (1% от състоянието му) за вестник Washington Post, който има загуба от 50 млн. долара от началото на годината. Дали е от скука? Детска фантазия? Преследване на слава? Вижте 10 инвестиции на супербогатите, подбрани от U.S. News & World Report, на фона на които смелата покупка на Безос изглежда сигурна като купуването на щатски държавни облигации.

Да се правят на Гражданинът Кейн

Безос не е първият богаташ, който си купува вестник. Уорън Бъфет, Карлос Слим и Джаред Кушнер също са инвестирали средства в закъсали вестници. Съоснователят на Facebook Крис Хюз и предприемачът Сидни Харман пък са инвестирали в списание (The New Republic и Newsweek, респективно). По времето на Кейн от едноименния филм така са се правели милиони. Днес това е начин да губиш пари. Купуването на Washington Post обаче е чудесен начин да те забележат в столицата на САЩ.

Безсмъртие

Тридесет и две годишният руски технологичен милиардер Дмитрий Ицков е инвестирал значителна част от състоянието си във финансирането на научен център, правещ проучвания в тази насока.

Криогенното замразяване на осемдесетгодишни вече не е интересно. Неговата цел е човешкото тяло да бъде заменено с небиологично тяло или така нареченият „аватар“.

Холивудска слава

Човек трудно може да си купиш блясък в град, в който 25 000 богати инвеститори се опитват да финансират следващия “Титаник.”

Милиардерът Тим Хедингтън продуцира поредица от провалили се филми, преди да се окаже сред продуцентите на спечелили Оскар “От другата страна” и “Авиаторът”.

Перфектните лозя

Много богаташи следват пътя на фамилията Ротшийлд, която инвестира средства в производството на най-добрите лозя в Бордо преди 150 години. Двама икономисти от Йейл и Харвард заключават в свое проучване от 1999 г., че богатите хора често инвестират във вина и храни от любов към тях, а не заради пари.

Първият "клониран" бургер

Милиардерът съосновател на Google Сергей Брин е един от подкрепилите проекта за “клониран” бургер, създаден успешно от стволови клетки. Jerusalem Post писа, че това може да е основата за създаването на първия кошерен чийзбургер, а дори от организацията за защита на животните PETA казаха, че това може да е “хуманно” месо.

Пътешествия до Космоса

Ракетната наука работи с възможно най-мощното гориво на планетата – парите на милиардерите. Ричард Брансън даде началото на състезанието за осъществяване на пътнически полети до космоса сред супер богатите. Съоснователят на Tesla Motors Илон Мъск първо успява да натрупа състояние от софтуер, а след това създава SpaceX, компания за пътнически полети в Космоса. Богати инвеститори са финансирали няколко подобни компании, а списъкът със записалите се за пътуване до Космоса вече е много дълъг.

Шампионски титли

Спортът е дори още по-голямо клише и от Космоса, както и едно много скъпо хоби на собствениците на спортни отбори. Милиардерът инвеститор Джон Хенри купи бейзболния отбор Бостън Ред Сокс през 2004 г. и обеща да сложи край на шампионската суша на отбора. Хенри е почитател на спорта и е инвестирал още в коне, футбол и автомобилни състезания – достатъчно, за да пълни спортните страници на работещия на загуба вестник Boston Globe, който той купи по-рани тази година.

Да се движат по-бързо от всички останали

Милиардерите живеят в света на бързите пари, така че те обичат и да пътуват бързо. Основателят на Tesla Илон Мъск предложи система наречена “Hyperloop”, която да транспортира хора със скорост близо 1 300 км/ч.

Супербогатият Стив Фосет успява да натрупа състоянието си на финансовите пазари, когато е млад, и прекарва остатъка от живота си в поставянето на скоростни рекорди. Той умира през 2007 г. в катастрофа със самолет.

Да станат герои в родния си град

Уорън Бъфет казва, че това че живее в Омаха, Небраска, му помага да инвестира по-добре, но за други родните им градове са бездънни ями за харчене на пари.

Индийският милиардер Мукеш Амбани похарчи 1 млрд. долара за небостъргач, който се издига над гетата в Мумбай и в който той живее заедно със семейството си.

Да правят музика

Милиардерите, които са израснали в ерата на фестивала Уудсток, плащат милиони, за да може изпълнители като Ролинг Стоунс и Брус Спрингстийн да свирят само за тях. Почитателят на ритъм енд блуса Едгар Бронфман Младши продава дела на семейството си в химическия гигант DuPont, който днес би струвал 25 млрд. долара. Впоследствие той купува Warnen Music Group, която продава за 3 млрд. долара.