Кой от нас не е бил зад волана със стържещ стомах и не е отбивал, за да вземе нещо за хапване за по път?

Според органите по пътна безопасност в САЩ, 80% от всички автомобилни катастрофи и 65% от катастрофите, които са избегнати на косъм са причинени от шофьори, които са разсеяни от хранене зад волана.

Същите тези органи дори са изготвили класация на най-опасните храни зад волана, като кафето и хамбургерите оглавяват класацията. По-нататък в подреждането са супата, лютивия хотдог, ребърцата и крилцата. Други класики на пътя като пържено пиле, понички, сода и шоколад (вероятно не всички консумирани едновременно) също влизат в класацията.

Отделно проучване на Института по транспорт към Университета на Вирджиния показва, че ако разговаряте по телефона докато шофирате, увеличавате рискът от катастрофа 20 пъти. Друго проучване на органите по пътна безопасност показва, че използването на телефона по време на шофиране, независимо дали за разговори, слушане на музика, изпращане на смс е толкова опасно, колкото шофирането в нетрезво състояние.

И така, какво трябва да направи един изгладнял човек на пътя? Да не яде и да не говори докато шофира? С една дума - Да.

Когато кандидат-шофьори преминават обучение, се научават как да настройват огледалата си, как да тестват мигачите и чистачките и да закопчават коланите си преди да включат на първа. Единствено и само след това, биват инструктирани леко да натиснат педала на газта, да държат ръцете си на волана по определен начин и да следят пътя. Има си причина защо етикетът в крайпътните заведения за хранене не влиза в инструкциите на шофьорите.

Резултатите от тези проучвания не са изненадващи за тези, които спрат за момент и помислят за последствията. Паднала краставичка от хамбургер или няколко капки топло кафе, разлети върху скута, могат да породят толкова разсейване, че застрахователните премии да скочат, както и тежък случай на травма при камшичен удар, ако имате късмет.