Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници, посветен на дома, огнището и починалите родственици. Времената се променят, а с тях и обичаите, които спазваме на празниците. Вижте някои от най-старите обичаи по нашите земи на Бъдни вечер.

1. На Бъдни вечер на трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала.

2. Гозбите са постни. Задължително се приготвят сарми, пълнени чушки и компот от сушени плодове.

3. Преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник, който остава да тлее в огнището през цялата нощ.

4. Дървото е крушово, дъбово или буково. В предварително издълбана в него дупка се изсипват червено вино, тамян и зехтин за берекет. Преди да се сложи в огъня, се запечатва с пчелен восък. Така приготвен, коледният бъдник може да бъде принесен в жертва на божествата. Обичаят отразява стари славянски вярвания по нашите земи.

5. По искрите от огъня се гадае каква ще е годината. Колкото повече са те, толкова по-богата ще е реколтата.

6. Празничната трапеза се нарежда върху слама на земята в югоизточния ъгъл на стаята под иконостаса. Трябва да е отрупана с всички, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сарми, пълнени чушки с боб или ориз, ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино.

7. Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява трапезата. Вярва се, че тамянът прогонва лакомите дяволчета от масата, а силата на баща им Сатана отслабва.

8. Така тъмните сили не могат да извършат злините, замислени в навечерието на Коледа. Прекадяват се и всички помещения в къщата, кошарата, оборът.

9. Според езическите традиции по нашите земи в навечерието на Рождество Христово стопанката на дома трябва да залъже с погача злия бог Коледо. Питката трябва да е кръгла или завита като кравай, но замесена постна, без яйца и мляко. Ако някой е сторил в дома тежък грях през годината, отгоре й се намазва малко мед за омилостивяване на злопаметния Коледо.

10. От тестото на погачата се пекат и малки кравайчета - колачета. С тях се даряват коледарите на следващия ден. Всеки трябва да опита всички ястия, за да му върви годината.

11. Докато трае вечерята, никой не трябва да става от масата. Ако все пак се наложи да я напусне за малко, върви приведен, за да не повалят караконджолите житата и да не обрекат селото на глад.

12. От сламата, върху която е вечеряла фамилията, напролет се сплитат венци и окачват на плодните дървета, за да раждат изобилно.

13. Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът. Вярва се, че когато домочадието заспи, близките покойници идват да вечерят.