Захарта и алкохолът оказват еднакво въздействие върху мозъка и водят до развиването на едни и същи болести. Структурите на мозъка имат нужда от допамин. Откъде идва той – не е важно.

Днес ще разкрием кои са общите механизми на стремежа към консумацията на захар и алкохол, като разгледаме скорошно изследване.

Според него при мъжете, които пият по малко, но по-често рискът за диабет е 27%, а при жените – 32%. Хората, които имат навика да пият веднъж, но по много, по-често са предразположни към заболяване от диабет.

Така излиза, че не самият алкохол, а режимът на консумацията му е свързан с диабета. Но не бързайте с изводите, казва Андрей Беловешкин, лекар и кандидат на медицинските науки.

В Австралия има два месеца – февруари и юли, когато хората се призовават да се откажат от алкохола и да поддържат благотворителна дейност. Според статистиката тогава те пият по-малко, но се увеличава консумацията на сладки храни.

Това се случва доста често: хората, които се откажат от алкохола или тютюнопушенето, започват да приемат повече сладки храни.

Който ограничава рязко консумацията на сладко, тестено и плодове в менюто, често започва да пие алкохол.

Защо? Намалявайки допамина от алкохола, мозъкът го компенсира със сладко и обратното.

Ето кои са общите неща между алкохола и сладкото. Те не са малко.

1. Алкохолът и фруктозата са продукти, към чиято употреба хората са се адаптирали преди милиони години, за да оцелеят в неблагоприятните условия на живот.

2. Алкохолът и фруктозата имат общ източник – плодовете. Алкохолът се образува в гниещите плодове. Плодовете, а и алкохолът, имат сезонност и не постъпват в организма по всяко време. По време на плодоносене организмът се стреми да натрупа излишък от фруктоза и алкохол, превръщайки ги в мазнини.

Това е необходимо, за да се преодолеят неблагоприятни условия – например суша, зима и др. Именно поради това алкохолът и фруктозата засилват апетита, потискат ситостта и предразполагат към преяждане.

3. Алкохолът и фруктозата са способни да провокират сериозна зависимост. Желанието за консумация на алкохол и фруктора се регулира от едни и същи хормонални механизми.

4. Двоен удар по черния дроб – фруктоза и алкохол.

5. Сладкото и алкохолът влияят върху обмяната на инсулина и нивото на глюкозата. Много любители на сладкото страдат от резки спадове и покачвания на нивото на глюкозата в кръвта и много по-често се сблъскват с умерена хипогликемия, отколкото здравите хора.


Алкохолът действа по сходен начин. Сред болестите, които се провокират от сладкото и алкохола, са диабет, хипертония, намаляване на чувствителността към инсулина, затлъстял черен дроб и др.

6. Фруктозата и алкохолът провокира преяждане, това е обусловено генетично.

7. Алкохолът и сладките храни са много калорични. Алкохолът дори е лидер в тази класация. В 100 грама водка се съдържат около 240 ккал, а в една бутилка – дневната норма за зрял човек.

Калоричността на етиловия спирт е много висока – около 7 ккал на грам чист спирт. В протеиновите храни, за сравнение, се съдържат около 4 ккал на грам. В чистите мазнини се съдържат по 9 ккал на грам.