Динята, освен вкусен плод, може да се превърне и в гориво за автомобили - това обявиха сензационно американски учени от американския щат Оклахома. Сокът от диня може да стане източник на биогорива на основата на алкохоли, получени от естествени източници, твърдят те.

Във ферма, в която дините не се отглеждат просто за ядене, твори екип от учени, които успяха да превърнат сочната и вкусна червена течност в нещо далеч повече. В лабораторията им се извършва процес, много наподобяващ производството на вино. Към динения сок се прибавя захар, смесва се с мая и се получава алкохол или на практика етанол, основната съставка на биогоривата - прост процес, от който се добива енергия.

Според статистиката фермерите губят от 20 до 40% от продукцията на дини, която би могла да бъде оползотворена по друг начин.

Д-р Уейн Фиш обяснява: "Обикновено около 20 на сто от посадените дини се бракуват само заради естетични недостатъци. Тези дини биха могли да отидат за зареждане на колите ни."

Засега обаче е твърде рано за масово производство, споделят учените. Първите потребители на диненото гориво могат да бъдат самите производители на този плод.

Според официални данни от 1 хектар насаждения с дини могат да се получат 220 литра етанол. Това количество може да е нищожно в сравнение с общото световно производство на етилов спирт в света, което е 9 млрд. литра годишно, но от друга страна, използването на ненужните дини ще позволи да се съкрати употребата на вода и азот при производството на гориво.

Източник: БНТ