С малко повече от здравословен сексуален апетит и щипка късмет, костенурката Диего може би спаси един от почти изчезнали видове на островите Галапагос.

На повече от 100 години, тази костенурка е баща на потомство, наброяващо 800 екземпляра, което ефективно издърпа вида му от списъка с изчезващите животни на планетата.

"Той е много сексуален активен мъжкар, допринесъл изключително много за заселването на острова”, казва Тапия Агилера, специалист по опазване на сухоземните костенурки в национален парк Галапагос, пред АФП.

Кръстена Диего – на San Diego Zoo, в която е живяла някога, тази мъжка костенурка е родена на остров Еспаньола, където видът й Chelonoidis hoodensis е един от 15-те разновидности гигантски костенурки.

Диего пристига на Галапагос през 1976 г. като част от схема за населяване на острова с представители на вида му. Той живее в заграждение с шест женски и съвестно изпълнява биологичния си дълг, с което издърпва вида си от ръба на пропастта.

Популациите на гигантските костенурки значително намаляват за първи път през 19 век заради преминаването на китоловни кораби. През 20 век цифрите продължават да падат, когато костенурките стават жертви на хищници като прасета, кучета, котки и плъхове, пристигнали на острова от други краища на света.

Те също така са и обект на ловен интерес заради техните масло и черупки, които се превръщат в колекционерски предмети.

По опазването на гигантските костенурки се работи усилено от средата на 20-и век, включително чрез създаването на затворени хабитати и схеми за разплод.