Археолозите откриха кула от над 100 човешки черепа, заровена под центъра на Мексико Сити.

Структурата, наречена Huei Tzompantli, първоначално е открита от Мексиканския национален институт по антропология и история (INAH) през 2015 г.

Но след завръщането си на обекта по-рано тази година екипът открива кулата от 119 черепа, останала скрита при предишните разкопки, предаде CNN.

Смята се, че тя е била част от черепна стойка - една от седемте, намиращи се в старата ацтекска столица Теночтитлан.

Вероятно е създадена в чест на Уицилопочтли - ацтекския бог на слънцето, войната и човешката жертва.

От INAH съобщават за общо 484 черепа, открити на мястото, датиращи между 1486 и 1502 г.

Смята се, че храмът е бил разрушен, когато конкистадори нахлули в Ацтекската империя и Ернан Кортес превзел Теночтитлан през 1521 г.

Кулите вероятно са били построени не само за да почетат Уицилопочтли, но и като знак за обявяване на война срещу нахлуващи врагове.

Черепните кули направили силно впечатление на конкистадорите, като много от тях, като Ернан Кортес и Бернал Диас дел Кастило, ги споменават в своите разкази.

Много от черепите, използвани за изграждане на кулите в храма, вероятно са на хора, убити при жертвоприношение.

Черепите са на мъже, жени и поне три деца.

12 мита за различни държави, в които всички вярвамеСвикнали сме да оформяме мнението си за държавите по света от филми, новини и истории на приятели

„Не можем да определим колко от тези индивиди са били воини, може би някои са били пленници, използвани за жертвени церемонии“, казва в изявление археологът Барера Родригес.

„Знаем, че всички те са станали свещени, тоест били са превърнати в дар за боговете или дори са олицетворение на самите божества, тъй като са били облечени и третирани като такива.“

Много археологически обекти около Мексико Сити бяха затворени по-рано тази година поради пандемията от коронавирус.

Известните близки храмове на Теотиуакан отново бяха отворени за обществеността през октомври.