Биолозите от Калифорнийската академия на науките вярват, че тя е дом на най-старата жива аквариумна риба в света.

Учените смятат, че Матусал, както е кръстена австралийската двойнодишаща риба, е на около 90 години.

Тя е известна на обществеността още от 1947 г., когато първата статия, посветена на нея, се появява в San Francisco Chronicle.

Рибата пристига в музея в Сан Франциско през 1938 г. директно от Австралия и по това време е описвана като „възможна „липсваща връзка“ между сухоземните и водните животни“, според Асошиейтед прес.

Най-странната риба в света вижда през челото си (снимки и видео)Изключително странното същество е открито на километър под повърхността на океана в залива Монтерей

Сега тя тежи 18 килограма и е дълга около 1.2 метра, разказва T+L.

Матусал живее на диета от органични къпини, грозде, маруля, в комбинация с риба, миди, скариди и земни червеи. Любимата й храна са смокини, въпреки че 90-годишната риба е малко капризна. Тя ги яде, само когато са пресни и в сезон и се обръща на другата страна, ако й сервират замразени смокини.

„Ние просто й осигуряваме възможно най-добрата грижа и се надяваме, че тя ще процъфтява“, казва Алън Ян, старши биолог в Калифорнийската академия на науките.

Служителите вярват, че Матусал е женска, въпреки че не са 100% сигурни. Единственият начин да се разбере това е чрез вземане на кръв, което е рисково предвид възрастта на животното.

Матусал се превръща в най-старата аквариумна риба в света след смъртта през 2017 г. на 95-годишна австралийска двойнодишаща риба, която обитава аквариума Shedd в Чикаго.

Този вид е застрашен от изчезване и вече не може да се изнася от родната си Австралия. В калифорнийския аквариум се отглеждат и две други австралийски двойнодишащи риби, въпреки че нито една от тях не е толкова стара като Матусал. Според учените тези животни живеят от 60 до 100 години.

За да видят Матусал, туристите могат да посетят Калифорнийската академия на науките, която е дом на аквариум, природонаучен музей и планетариум.