Без повишение в търсенето на нови кредити през 2011 година, рентабилността на банките продължи да пада и именно това е едно от предизвикателствата, пред които финансовите институции са изправени през тази година. Това заяви Асен Ягодин, изп. директор на Пощенска банка, по време на банковия панел на IX-ия международен финансов форум БИП, преминал под надслов „Банките - фактор за възстановяване на българската икономика".

Именно кредитирането е и едно от трите основни предизвикателства пред банковия сектор у нас през 2011 година, които банкерът начерта в своето изказване. Останалите две остават просрочията и ликвидността в системата.

По отношение на просрочията Ягодин коментира, че имаме добри шансове да спрем ръста им и да обърнем тенденцията, благодарение на икономическия растеж през 2011 година.

По време на форума стана ясно, че съживяването на външните пазари, а оттам и на поръчките за българските компании-износителки са добри сигнали, но са необходими и индикации за съживяване и на вътрешното потребление. Това от своя страна ще доведе до по-лесното обслужване на задълженията, а и съживяването ще доведе до повишен интерес към кредитирането.

Ягодин отчете, че нивото на проблемните кредити (лошите и преструктурирани) продължи да расте през 2010 година, но започна да се наблюдава забавяне в темповете им на растеж към края на годината, която положителна тенденция се прехвърли и през тази.

Това според банкера говори за това, че банките успяват да се справят с просрочията и могат да генерират адекватни доходи, които да покрият бъдещи просрочия.

Тук идва и ролята на привлечената ликвидност в системата, която според Асен Ягодин има двуяко значение - от една страна като гарант на стабилността, но и като генератор на нови кредити, който процес банките ще трябва да стимулират, седейки върху тази гореща ликвидност.

Това е така, защото този ресурс трябва да се плаща със собствени средства от институциите и ако не се дава под формата на кредити, то той ще яде от печалбата на банките.