Нека си го кажем - ако използвате бутилка за вода редовно, вероятно не я почиствате толкова често, колкото би трябвало.

Използването на бутилка за многократна употреба несъмнено е добър навик, но проучванията показват, че в тези съдове може да има всякакви вредни бактерии, в това число стафилококи ауреус и ешерихия коли.

Независимо от причините обаче, много от нас не се отнасят възмножно най-сериозно към поддръжката.

Базирана в Сан Франциско стартъп компания се надява да предложи удобно (макар и скъпо) решение с продукт, за който твърди, че е първата самопочистваща се бутилка за вода в света.

Струващата 95 долара бутилка LARQ използва UV-C LED микрочипове, вградени в капачката, които пречистват водата и стерилизират вътрешността на бутилката, независимо къде се намирате. Според компанията, технологията убива до 99.9999% от бактериите.

Ако преодолеете шока от цената, LARQ е технологичен продукт, който се вписва добре в ежедневието.

Снимка: LARQ

Бутилката има хубав дизайн и е направена от качествени материали. Тя също така запазва течноста в нея студена в продължение на часове.

Бутилката не пропуска вода и не се изпотява, така че спокойно можете да я сложите в чантата си, без да се притеснявате, че ще навреди на останалите ви принадлежности.

Най-важното е, че тя убива бактериите и вирусите, които обикновено обичат такава влажна среда.

След три седмици употреба без допълнително почистване, бутилката все още не е развила типичния мирис на застояло. Батерията й също така все още не се е изтощила след първоначалното й зареждане, според Daily Mail.

Компания създаде бельо, което може да се носи седмици без пранеМисията на Organic Basics не е да насърчава мързела сред по-младото поколение, а да щади околната среда

LARQ използва патентована UV-C технология, с която бързо отстранява бактериите и вирусите. Тя предлага два режима на почистване: нормален и приключенски.

Вторият осигурява по-обстойно почистване - според компанията този цикъл убива 99.9999% от бакетриите и 99.99% от вирусите.

Ултравиолетовата светлина, която емитира капачката, използва същите фотохимични реакции, прилагани в болниците за стерилизирането на повърхностите в стаите на пациентите.

„Когато ултравиолетовата свелина се абсорбира, тя разбива химичните ДНК връзки и убива бактериите или вирусите“, твърдят от компанията.

Снимка: LARQ

Технологията на LARQ е тествана в независима лаборатория в Калифорния, за да се види колко ефективна всъщност е тя.

Според доклад от анализа, за 1 минута тя убива бактериите ешерихия коли почти изцяло, за 2 минути убива 99.9775% от бактериите ешерихия коли, а за 3 минути - 99.9999%.

Тъй като системата на LARQ е разработена за работа само с вода, бутилката трябва да се мие със сапун и вода, ако в нея се поставя някаква друга течност, като сок или кафе.

Ако тя се ползва само за вода, няма нужда от допълнително почистване, а батерията й издържа между един и два месеца.