Чарлз (Чък) Йейгър, летецът-изпитател, който изведе авиацията до прага на Космоса като стана първият човек преодолял звуковата бариера преди повече от 70 години, е починал вчера на 97-годишна възраст.

Смъртта на Йейгър бе съобщена в неговия профил в Twitter от съпругата му Виктория.

Йейгър, който става един от най-известните авиатори в историята, се присъединява към щатските военновъздушни сили през 1941 г., за да ремонтира двигатели на самолети, а не да лети с тях. Той повръща по време на първия си полет със самолет, пише Ройтерс.

Йейгър е подминат от прохождащата тогава американска космическа програма, защото не бил учил в университет, но въобще не съжалявал, че няма да бъде астронавт. Той смятал астронавтите за обикновени пасажери “които натискат точните копчета по инструкции от Земята.”

През Втората световна война Йейгър управлява P-51 Mustang и има 12 свалени немски самолета, пет от които в една битка.

След войната той става летец-изпитател и е зачислен към военновъздушната база Мърок в Калифорния, като част от секретния проект XS-1, който имал за цел да достигане на скорост от Mach 1, или скоростта на звука. Йейгър бил на 24-години и тествал десетки самолети седмично, като става първият, който успява да преодолее звуковата бариера на 14 октомври 1947 г. със самолет Bell X-1 в ярко оранжев цвят.

НАСА: Съществуват около 300 милиона обитаеми планети в галактикатаСпоред ново проучване на НАСА има повече от 300 милиона потенциално обитаеми планети в нашата галактика

Няколко дни преди това той бил счупил две ребра при инцидент по време на конна езда, но не казал на своите командири, тъй като се страхувал, че ще го оставят на земята. Заради болката от счупените ребра той използвал отрязана дръжка на метла, за да затвори кабината на самолета преди да излети.

Bell X-1 излита, прикрепен под корема на специално приспособен тежък бомбардировач Boeing B-29. На височина около 8 000 метра пилотът на бомбардировача освобождава закрепването, след което Bell X-1 се отделя и използвайки ракетния си двигател се устремява нагоре. Нито Йейгър, нито авиоинженерите знаели дали самолетът и пилотът ще могат да издържат на безпрецедентната скорост. Йейгър обаче извежда X-1 до Mach 1.06, или около 1 126 км/ч на височина от 13 000 метра сякаш всичко това било рутинен полет.

Постигнатото от него е значителна стъпка напред към изследването на космоса.