Френското кино все още е пристрастено към показването на тютюнопушене на екрана, като ново проучване разкрива, че тази практика е част от почти всички филми, които се снимат в страната.

Тютюнопушенето получава по 2.6 минути екранно време средно на филм, което се равнява на шест реклами, според Френската лига срещу рака.

"Тютюнът остава почти повсеместен във френските филми," казват от лигата.

От организацията твърдят, че тази практика възвеличава тютюнопушенето и призовават за нови мерки за ограничаването й във филмите.

Близо половин век след като звезди, като Жана Моро и Бриджит Бардо, запалваха по цигара съблазнително по време на Новата вълна във френското кино, в около 90% от 150 филма, заснети в периода 2015 - 2019 г., е имало някаква препратка към тютюнопушене, твърдят от лигата.

Това включва пушещ персонаж, наличието на пепелници и цигари или персонаж, който говори за тютюнопушене.

Допитване сред френски младежи показва, че близо 60% от тях считат подобни сцени за подтикване към тютюнопушене.

Тютюнопушенето намалява във Франция в последните години, но представянето на тази практика във филмите остава често срещано, казва Яна Димитрова от Френската лига срещу рака, която е работила по проучването.

"Въпреки че разполагаме с много силна програма за превенция, във филмите все още се показва много тютюнопушене," заявява тя пред BBC.

"Филмите показват повече тютюнопушене, отколкото в реалния живот и знаем, че това оказва пряко въздействие върху нормализирането на тютюнопушенето."

Според нея френското правителство трябва да "регулира" сцените с тютюнопушенето във филмите, като ограничи държавните субсидии за филми, които съдържат „целенасочено“ сцени с тютюнопушене.

Продуктовото позициониране: Скоро и в старите филми и клипове?Продуктовото позициониране е голям бизнес за филмите и телевизионните поредици, а сега различни продукти вече може да бъдат добавяни дигитално към нови и стари филми и телевизионни продукции

"Не искаме да се месим в създаването на културно съдържание, но не смятаме, че тютюнопушенето допринася за характера на един филм," казва тя.

Някои видни френски режисьори обаче са ужасени от предложението за ограничаване на употребата на тютюн във филмите.

"Филмите не се създават, за да бъдат модели за подражание, а за да покажат какво е обществото," казва пред BBC Матийо Касовиц, режисьор, известен най-вече с филма си от 1995 г. „Омраза“.

"В реалния живот има цигари и затова те трябва да бъдат и във филмите," казва той, допълвайки, че тютюнопушенето невинаги е представяно в положителна светлина. "Оставете филмите на мира," казва той.

Тютютнопушенето се среща много по-често във френското кино, отколкото в продукциите на други държави, посочват от Френската лига срещу рака.

В САЩ в 46% от най-касовите филми в периода 2010 - 2018 г. се показват хора, които пушат, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията.

Според Ксавие Риго, вицепрезидент на Френската асоциация на филмовите продуценти, предложението за ограничаване на финансирането за филми, в които има тютюнопушене, е "нарушение на творческата свобода ".