Мислейки ден за ден, особено в икономически трудни времена като пандемията от коронавирус, е лесно човек да постави изкарването на пари пред всичко останало.

Ашли Уиланс, асистент по бизнес администрация в бизнес училището на Харвардския университет и автор обаче смята, че ако ценим времето повече от парите, дори и само за по няколко минути на ден, това води до увеличава на щастието и благосъстоянието на човек.

Проучвания показват, че “отново и отново хората, които поставят на първо място времето, са по-щастливи от тези, които предпочитат парите,” казва Уиланс. “Има малки стратегии, които всички ние можем да прилагаме, независимо от това на какъв етап от живота си сме и от нашите финансови цели. Те не отнемат много време и почти не изискват пари, но могат да ни помогнат да живеем по-щастлив, по-смислен и не толкова изпълнен със стрес живот.”

Промяна в начина на мислене може също така да подобри и финансовото състояние. Проучвания сочат, че по-оптимистичната нагласа на човек помага на финансовото му благосъстояние.

Ето пет безплатни дейности, които според Уиланс отнемат по не повече от 10 минути и могат да ни направят по-щастливи.

Организирайте малките задачи, които имате за вършене (5 минути)

Ако имате пет свободни минути между различните неща, с които се занимавате, “организирайте малките си задачи за вършене и започнете да ги отмятате,” пише Уиланс в своята книга.

“Изготвянето на план за това какво трябва да свършим и кога ограничава протакането и не ни прави толкова стресирани,” казва тя. “Когато сме стресирани ние често се фокусираме прекалено много върху голямата картина. Затова е полезно да вземем някакъв по-голям проблем и да го разделим на малки, изпълними стъпки.”

Напишете съобщение на някой важен за вас човек (5 минути)

Друга възможност, ако имате няколко свободни минути е, е да “пишете на някой важен за вас човек, с когото не сте говорили от известно време,” казва Уиланс.

“Разнообразявайте нещата,” съветва тя. “Изпратете на някого забавна снимка или снимка на домашен любимец или на ваш забавен общ спомен. … Една от ползите на изживяванията или социалните дейности е че можете да ги преживявате отново. Затова се опитвайте да изживеете положително преживяване, което сте имали с приятел или роднина като изпратите снимка или кратко видео.”

Проверявайте колко дни отпуск ви остават (5 минути)

“Ако човек знае колко дни отпуск му остават и мисли какво може да прави с тях това може да му помогне да се представи своята следваща почивка и да е
Я реализира,” казва Уиланс.

Америкците например са известни с това, че пропускат част от отпуската си. Преди пандемията до “75% от американците не са ползвала всичката отпуска, която им се полага,” казва тя. “Трябва да си предсатавим и да планираме отпуската си, за да се окуражим да я реализираме, тъй като откъсването от работата увеличава щастието и намалява стреса.”

Гледайте отпускащи видеа на природата (до 10 минути)

Ако имате 10 свободни минути Уиланс предлага да погледате отпускащи видеа на природата в Интернет.

Проучване на Калифорнийския университет, Бъркли от 2017 г. показва, че хората, които гледали съдържание от “Планетата Земя II,” документална поредица на BBC за дивата природа, почувствали засилване на задоволството, радостта и любопитството. Видеата също така намалили усещанията за умора, гняв и стрес.

Водете си дневник (до 10 минути)

Според Уиланс “воденето на дневник може да ни направи по-щастливи.”

Тъй като воденето на дневник е начин да “да установите контрол върху вашите емоции,” според Университета на Рочестър, то също така може да ви помогне са се справяте с безпокойството, стреса и депресията. Воденето на дневник може също така да ви накара да се почувствате по-добре като ви помогне да подредите по важност проблемите си, да даде повече яснота за това какво ви влияе емоционално и да разкрие част от механизмите, свързани с негативното ви мислене.

“Поставянето на времето на първо място е свързано много повече с щастието, отколкото повечето хора очакват,” казва Уиланс. “Това как можем да установим по-голям контрол над времето и щастието не включва непременно важни решения, като напускане на работа или преместване в друг град.”

Понякога просто изисква вършенето на подходящата дейност за няколко минути на ден.