И във Великобритания имат проблем с мръсния въздух, но изненадващо, той се крие в... сандвичите.

Годишната им консумация произвежда същото количество въглероден диоксид, колкото 8 млн. коли, сочат данните от проучване, публикувано в четвъртък.

Около 11.5 млрд. сандвичи се консумират всяка година във Великобритания, половината от които са домашно приготвени, а другата половина купени, според Британската асоциация за сандвичи (BSS), цитирана от АФП.

Това годишно потребление "генерира средно 9.5 милиона тона CO2 еквивалент, което е равно на годишното използване на 8.6 милиона автомобила", посочва Адиса Азапагич, професор в университета в Манчестър, която представи проучването.

Изследователите проучват въглеродния отпечатък на 40 различни пълнежа за сандвичи.

Установено е, че най-масовите сандвичи, съдържащи свинско месо (бекон, шунка или наденица), са с най-голям въглероден отпечатък, следвани от видовете, съдържащи сирене или скариди.

Най-вредната за въздуха закуска, купена от магазина, пък съдържа яйца, бекон и колбаси.

При това производство се генерират 1.441 грама въглероден диоксид, еквивалентни на емисиите, произведени при пътуване с кола в разстояние на 19 километра.

Най-чистият продукт е с домашни шунка и сирене, като производството, съхранението, опаковането и транспортирането на сандвичи, продавани в магазина, отчитат тяхното повишено екологично въздействие.

Изследователите изчисляват, че въглеродният отпечатък на сандвичите може да бъде намален наполовина чрез промяна на рецептите и опаковките, рециклиране на отпадъците и удължаване на техния срок на годност.

"Трябва да променим етикетирането на храната, за да увеличим сроковете им на годност, тъй като те обикновено са доста консервативни", каза Азапагич.

"Като се има предвид, че сандвичите са основна част от традиционния за британците хранителен режим, както и значителния им пазарен дял в хранителния сектор, е важно да се разбере приносът на този сектор за емисиите парникови газове", добавя експертът.