Две седмици са необходими на бананите, за да се превърнат в гориво. Това установиха учени от Нотингамския университет, които създадоха метод за производство на възобновяемо биогориво от популярния плод.

Те предлагат своя метод на африканските страни, където да се въведе използването на листа и бананови обелки за източник на гориво. Всеки тон бананови плодове води до 10 тона отпадъци: обелки, листа и стебла. Според учените те се смесват със стърготини и се пресоват в брикети. После се сушат на слънце в продължение на 2 седмици и така могат да се използват за гориво. Предимство е и това, че ръчната им подготовка не изисква големи инвестиции на капитали.

В страни като Руанда бананите са важна селскостопанска култура, използвана не само за храна, а и за производство на алкохолни напитки.

В Руанда, Танзания и Бурунди, над 80% от енергийните нужди се осигуряват за сметка на горене на дърва. Това разрушава околната среда, тъй като изсичането на горите води до промени на климата.

Британските учени смятат, че техният проект може да е една от стъпките, която да помогне на жителите на бедните страни да се спасят от бедността и са готови да споделят идеята си безплатно.

Източник: БНТ